Skip to main content

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın şirketlerinden ödeme platformu Alipay, Türkiye’de faaliyetlerine başlıyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren yeni nesil ödeme platformu ininal, Alipay’in Türkiye’deki ilk iş ortağı oldu. İşbirliği ilk olarak, Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turistlerin yüzde 85’inden fazlasına hizmet veren ve Türkiye’nin her yerinde faaliyet gösteren turizm şirketi Dorak Holding’in ilgili tesislerinde geçerli olacak. Bu hizmet kapsamında Alipay ile ödemeyi kabul eden kuruluşlar arasında; Kapadokya’daki balon işletmeleri, mağazalar, oteller ve restoranlar yer alıyor. Anlaşma kapsamındaki işletmeler; İstanbul ve Kapadokya’yı ziyaret eden Çinli turistlerle Alipay uygulaması üzerinden direkt olarak bağlantı kurabilecekler. Ayrıca müşterilerin check-out sırasında aynı uygulamayı kullanarak kart terminallerinde görünen Alipay QR kodunu okutmasıyla ödeme yapmaları mümkün olacak.

ininal ve Alipay arasındaki işbirliği ile Alipay kullanıcıları Türkiye ziyaretleri sırasında, Çin Yuanı üzerinden ödeme yapabilirken, Dorak Tours işletmelerinde ise ödemeleri ABD Doları üzerinden yapabilecekler. Ayrıca; bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda aralarında küresel zincir restoranlar ve perakendecilerin de yer aldığı, mevcut ve yeni Multinet Up işletmelerinde de geçerli olacak anlaşma kapsamında ziyaretçiler ödemelerini Türk Lirası üzerinden de yapabilecek.

ininal CEO’su Ömer Suner, “Alipay ile olan iş birliğimiz, markamızın son altı yılda elde ettiği başarının bir göstergesi. Alipay, Çin’de en çok tercih edilen ödeme yöntemi. Ayrıca, yurt dışındaki popüler destinasyonlarda, Çinli ziyaretçiler tarafından geniş çaplı bir kullanıma sahip. Alipay’in nakit, kredi kartı ve hesap kartlarından daha fazla kullanılması, oluşturduğu memnuniyeti ortaya koyan önemli bir veri. ininal, Türkiye’ye ileri teknoloji hizmet sunmak için tüm dünyadan güçlü iş ortaklarıyla çalışmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Alipay’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Roland Palmer ise, “ Çinli ziyaretçiler ve Türk şirketlerini bir araya getirmek üzere, ininal ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Türkiye’nin antik ve modern görülmeye değer yerlerinin ve balonlardan kapalı çarşılara, plajlara kadar sunduğu birçok deneyimin, müşterilerimize çekici geldiğini biliyoruz. Çinli kullanıcıların tercih ettiği ödeme ve yaşam tarzı platformu olarak kullanıcılarımıza, platformlarımız üzerinden, Türkiye’nin en iyi imkanlarını ve ziyarete değer yerlerini sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.