POPÜLER

Sebla Kutsal | 28.02.2017 - 15:00

Ay’a yolculuk: Tarih belli oldu, yolcuların kimliği sır gibi saklanıyor

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, anlaşma imzalayan iki yolcuyu 2018 yılı sonunda, özel bir gezi yapmak üzere Ay'a göndereceğini açıkladı.

ABD’li uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX‘in internet sitesinden duyurulan habere göre, kimlikleri açıklanmayan iki kişi Ay’a seyahat etmek üzere kontrat imzalayarak, önemli bir miktarda ön ödeme yaptı.

2018 sonunda yapılması öngörülen yolculuk; Ay’ın yörüngesi boyunca uzay aracıyla bir gezinti şeklinde gerçekleştirilecek.

Ay’a gönderilecek füze henüz tamamlanmadığı halde böyle bir talep olması, dış basında büyük yankı uyandırdı. Eğer bu yolculuk başarılı olursa, ABD’nin 70’li yıllardaki Apollo projesinden beri ilk defa Ay’a insan gönderilmiş olacak.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile koordine bir biçimde gerçekleştirilecek olan bu projede, iki yolcunun Güneş sisteminin içinde yolculuk edeceğini belirtti.

Ay’a yolculuk: Tarih belli oldu, yolcuların kimliği sır gibi saklanıyor

Yolcular Hollywood’dan değil

Yolcuların, “Apollo astronotları gibi uzaya insanlığın umutlarını taşıyacağını” ifade eden Musk, kimliği açıklanmayan bu kişilerin Hollywood’dan olmadıkları ve birbirlerini tanıdıklarını açıkladı.

California merkezli firma, Ay’a yapılacak yolculuğu çok daha büyük bir hedef olan “Mars’a insan taşıma” projesinin bir adımı olarak nitelendiriyor. Milyarder iş adamı Elon Musk, Kızıl Gezegen’e 2024’ten itibaren uçuşlar gerçekleştirmeyi, hatta orada koloniler kurmayı hedefliyor.