Skip to main content

Rusya’da FTTH abone sayısı yüzde 42 ile çarpıcı bir yükseliş sergilerken, Avrupa genelinde bu sayıda yüzde 15 ile daha istikrarlı bir artış yaşandı. Avrupa’nın liderleri Litvanya ve İsveç oldu.  Londra…

Rusya’da FTTH abone sayısı yüzde 42 ile çarpıcı bir yükseliş sergilerken, Avrupa genelinde bu sayıda yüzde 15 ile daha istikrarlı bir artış yaşandı. Avrupa’nın liderleri Litvanya ve İsveç oldu. 
Londra ExCel fuar merkezinde bugün gerçekleştirilen FTTH Konferansı 2013 kapsamında Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi’nin (FTTH Council Europe) medyayla paylaştığı en yeni verilere göre, Avrupa’da başlatılan Eve Kadar Fiber İnternet (FTTH) uygulaması istikrarlı bir şekilde yayılırken, önde gidenler ile geç kalanlar arasındaki uçurum da artıyor. 
Açık ara farkla bölgenin fiber lideri olan Rusya, 2012’nin ikinci yarısında kaydettiği 2,2 milyon yeni FTTH abonesi ile, Avrupa’da 27 üye ülkenin toplamından daha fazla artış sağladı. Fiber bağlantılı toplam hane sayısının 7,5 milyona ulaştığı ülkede, FTTH abone oranı çarpıcı bir yükselişle yüzde 42’nin üzerine çıktı. 
FTTH abone sayısı, EU27 ülkeleri genelinde, 2012’nin ikinci yarısında yüzde 15’lik artışla büyümesini sürdürdü. Bu dönemde, Avrupa’da toplam 820 bin yeni abone kaydı yapıldı. Fiber bağlantılı ev sayısı ise 6,24 milyona ulaştı. Yeni abonelerin yüzde 26’sı İskandinavya, Baltık ülkeleri ve Hollanda’da, yüzde 33’ü Doğu Avrupa’da, yüzde 30’u ise Fransa ve Portekiz’de kaydedildi.
Türkiye, Ukrayna, İspanya, Bulgaristan ve Rusya, ilk beş ‘dinamik’ ekonomi olarak sıralandı. Bu ekonomilerde, son bir yılda abone sayısı ciddi oranda artarken, 2012’de kaydedilen yeni aboneler yıl sonunda toplam abone sayısı içindeki en yüksek oranı oluşturdu. Türkiye’de abone sayısı geçen yılın iki katından fazla arttı. Haziran 2012’den bu yana FTTH sıralamasında yer alan İspanya da dinamizmini kanıtladı.