GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 06.07.2022 - 13:24

Avrupa Birliği, yeni araç modellerinde anti-hız teknolojisini zorunlu hale getirdi

Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi, araçların hız sınırını aşmaları halinde sürücülerini uyaracak ve hatta gerektiğinde müdahale ederek araçların hızını düşürecek olan ISA teknolojisini zorunlu kıldı.

Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi (ETSC, European Transport Safety Council), Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde satışa sunulacak olan yeni araçlarda Akıllı Hız Desteği (ISA, Intelligent Speed Assistance) adlı teknolojinin zorunlu olarak var olacağını duyurdu. Bu düzenleme, 2024 yılının Temmuz ayından itibaren geçerli olacak ve ISA teknolojisi AB sınırları içerisinde satışa sunulan tüm araçlara yerleştirilecek.

ISA, bulunduğu aracın kameralarını, harita verisini ve derin öğrenme gibi algılama ve analiz sistemlerini kullanacak, aracın hız sınırının üzerinde olup olmadığını algılayacak; hız sınırının üzerinde olunması halinde sürücüyü uyaracak ve hatta bazı durumlarda aracı hız sınırları içerisine çekmek amacıyla müdahalelerde bile bulunabilecek.

Avrupa Komisyonu’nun aşırı hızın ölümle sonuçlanan kazaları %30 artırdığına dair paylaştığı bilgi üzerine harekete geçen ETSC, yürüttüğü PROSPER adlı bir çalışmada altı Avrupa ülkesinde ölümle sonuçlanan kazaların ne kadar azaltılabileceğini hesapladı. ETSC’nin hesaplamalarına göre, araç üreticilerinin ISA’yı araçlara entegre etmeleri halinde oran ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bu tür kazalarda %19 ila %28 arasında azalma görülebilir. Bu senaryo, araç üreticilerinin karar verici konumunda oldukları senaryo. Fakat ETSC, düzenleyici olarak devreye girip ISA teknolojisini zorunlu kıldığı bir başka senaryoda ölümle sonuçlanan kazaların %26 ila %50 arasında azalacağını öngörüyor.

ISA ile birlikte araçlar, hız sınırını aştıklarında sürücülerini sesli uyarı, titreşim, gaz pedalı üzerinde haptik geribildirim ve aracın hızının sistem tarafından otomatik olarak düşürüldüğü hız kontrolü yöntemleri ile uyaracaklar.

Araç üreticileri hangi uyarı tiplerini araçlarına ekleyecekleri konusunda karar verme özgürlüğüne sahip olacaklar ve sürücüler verdikleri tepkiler ile uyarıları aşabilecekler. Öte yandan, ISA’nın “çok sinir bozucu olması” halinde, sürücüler sistemi devre dışı bırakabilecekler.

Kaynak: Anti-speeding tech is now mandatory for new car models in the EU – Mashable