Skip to main content

Avrupa Adalet Mahkemesi, Uber’in “dijital bir hizmet mi, yoksa bir ulaşım şirketi mi” olduğu sorusuna yanıt teşkil edecek kararını açıkladı.

Avrupa Adalet Mahkemesi, 21’inci yüzyılın yeni nesil iş modeli olarak bir sembol haline gelen araç paylaşım uygulaması Uber’in dijital bir hizmet değil, resmen bir ulaşım şirketi olduğuna hüküm verdi. Karara göre, Uber’in bundan böyle diğer taksi şirketleriyle aynı kurallara uyması gerekecek.

20 Aralık’ta Avrupa Adalet Mahkemesi’nce verilen karar, sadece Uber’i değil, onun Avrupa’daki benzerlerini de bağlıyor. Çünkü Mahkeme’nin açıklamasında, “Üye ülkeler sonuç olarak bu hizmetin vergilendirme koşullarını kendileri düzenleyebilecekler” ifadesi yer alıyor.

Uber’den yapılan açıklama, hükmün AB ülkelerindeki uygulamayı fazla değiştirmeyeceği yönünde, ancak uzmanlar Uber’in bu açıklamasına katılmıyor ve kararın Uber ve benzeri şirketleri etkileyecek somut sonuçları olacağını düşünüyor.

Dava, Uber’in İspanya’nın Barselona kentinde lokal taksi kurallarına uyması gerektiği yönündeki uyarının ardından gelmişti. Uber kendisinin bir taksi şirketi olmadığını, insanların elektronik olarak birbiriyle iletişim kurmasına da yardım eden dijital bir toplum hizmeti olduğunu savunuyordu.