Skip to main content

Avea, Bilkent Üniversitesi ile ortak laboratuvar projesini hayata geçirerek ‘bilgi transferini’ başlatıyor. Avea, bilim, Türkiye’nin önemli üniversitelerinden Bilkent Üniversitesi ile bir AR-GE işbirliğine imza attı. Buna göre; Bilkent Üniversitesi’nin ilgili…
Avea, Bilkent Üniversitesi ile ortak laboratuvar projesini hayata geçirerek ‘bilgi transferini’ başlatıyor.
Avea, bilim, Türkiye’nin önemli üniversitelerinden Bilkent Üniversitesi ile bir AR-GE işbirliğine imza attı. Buna göre; Bilkent Üniversitesi’nin ilgili öğretim üyeleri, lisansüstü öğrencileri ve Avea’nın ilgili Ar-Ge mühendislerinin işbirliğiyle Bilkent Üniversitesi içerisinde kurulacak laboratuvarın teknik donanımı tamamen Avea tarafından sağlanacak. 
‘Butik hizmet dönemi’ 
Avea CEO’su Erkan Akdemir, Bilkent’le gerçekleşen işbirliğinin geleceğe teknolojiler üreteceğini, sanayi – üniversite işbirliğinin çok güzel bir örneği olacağını noktasının da altını çizerek, müşteri beklentilerine göre endüstriyel inovasyonun, ‘terzi işi’, ‘butik hizmet’ döneminin Ar-Ge çalışmaları ile önümüzdeki yıllarda Avea tarafından sunulacağını belirtti.
‘Genç beyinlerin önü açılıyor’
Türkiye’deki ilk e.postanın 1987 yılının Ocak ayında Bilkent Üniversitesi’ne geldiğini söyleyen Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar ise “O tarih ile bugün geldiğimiz nokta arasında çok büyük fark var. Teknoloji hızla gelişiyor. Bu hızı daha iyi yönetebilmek için Avea ile öğrencilerin yeni iş alanları yaratmalarına imkân verecek laboratuvar kuruyoruz. Bu laboratuvarda Üniversite öğrencilerimiz mobil teknolojiler konularında hayatı kolaylaştıracak çözümler üretecekler. Üniversitemizdeki genç beyinler yaratıcılıkları bu merkezle kullanacaklar. Genç beyinlerin önünü açıyoruz” şeklinde konuştu.
Ortak çalışma alanları 
Avea’nın Ar-Ge Merkezi’nin kalifiye mühendis ve uzmanlarını, Bilkent Üniversitesi’nin donanımlı eğitimcileriyle buluşturacak laboratuvarda, mobil teknolojiler, Telekom servisleri, Büyük Veri’nin (Big data) işlenmesi ve anlamlandırılması gibi öncelikli alanlarda ortak çalışmalar yürütülecek.
Bilkent Üniversitesi içerisinde faaliyet gösterecek olan ‘Avea Bilkent Mobil İnovasyon Laboratuvarı’nın kapıları mobil teknolojiler konusunda geliştirilmeye açık fikir ve projesi olan tüm Bilkentlilere açık olacak.