Skip to main content

Operatörler 4G ile hazırlıklarını sürdürürken Aselsan ve SSM de bu alanda yerli üretim baz istasyonlarının yazılım ve donanımı için işbirliği anlaşması imzaladı.  ASELSAN ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), 4G projesinde…

Operatörler 4G ile hazırlıklarını sürdürürken Aselsan ve SSM de bu alanda yerli üretim baz istasyonlarının yazılım ve donanımı için işbirliği anlaşması imzaladı. 
ASELSAN ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), 4G projesinde kullanılacak baz istasyonlarının yazılım ve donanımlarının yurtiçi kaynaklarla üretimi için tutarı yaklaşık 47 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.
ASELSAN anlaşma kapsamında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na aşağıdaki açıklamayı yaptı: 
“Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)  ile ASELSAN A.Ş. arasında Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Teknolojisi Geliştirme (ULAK) Projesi ile ilgili olarak 13 Şubat 2013 tarihinde 46.800.000 ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında ülkemizde ilk kez 4. nesil teknolojiye sahip baz istasyonlarının, yurtiçi imkanlarla hem yazılım hem de donanım bileşenleri ile birlikte geliştirilerek telekom ve mobil operatörlerinin kullanımına sunulması, kamu güvenliği haberleşme ağları için 4. nesil haberleşme teknolojisine sahip geniş bantlı baz istasyonlarının geliştirilmesi ve bu baz istasyonlarının dar bantlı sistemlerle entegrasyonunun gerçekleştirilmesi, 4. nesil haberleşme teknolojilerinin taktik saha ve elektronik harp koşullarında kullanımına yönelik çalışılması hedeflenmektedir. Projenin 2016 yılında tamamlanması planlanmaktadır.”