Skip to main content

Aselsan, Ulak Haberleşme’yi satın aldığını duyurdu.

Aselsan, Ulak Haberleşme’yi satın aldığını açıkladı. Aselsan’ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda(KAP)  yaptığı açıklamada satın alma tutarına dair bilgi verilmedi. Bununla birlikte, Aselsan’ın KAP’taki duyurusunda Ulak’ın yüzde 51 hissesini satın aldığı belirtildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

“%100’ü SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş.’ye ait olan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin %51’lik kısmının ASELSAN A.Ş. tarafından devralınmasına yönelik pay devri sözleşmesi imzalanmış olup; gerekli yasal izin süreçlerinin tamamlanmasını müteakip ilgili şablonda ayrıca açıklama yapılacaktır. ULAK Haberleşme A.Ş.,mobil haberleşme sistemleri ve geniş bant haberleşme cihazlarının araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik alanında faaliyet göstermektedir.”

Ulak geçen yıl kuruldu

SSTEK’in iştiraki olan Ulak, 20 Nisan 2017’de operatörlerinin kullandığı mobil ve geniş bant haberleşme sistemlerinin Ar-Ge ve mühendislik faaliyetlerini gerçekleştirmek, söz konusu sistemlerin ve yedek parçalarının üretimini, test, montaj ve entegrasyonunu sağlamak amacıyla kuruldu. Şirketin diğer amaçları arasındaysa bu hizmetlerin satış ve pazarlamasını, ithalat ve ihracatını yapmak, eğitim, bakım ve destek hizmetini vermek yer alıyor. Ulak ayrıca uçtan uca yerli ağ teknolojileri geliştirmek, 5G ve sonrası için dünya standartlarında yenilikçi, dinamik ve yaratıcı, Ar-Ge’ye dayalı çözümler ortaya koymak ve genişbant iletişim teknolojileri konusunda katma değeri yüksek çalışmalar gerçekleştirerek, patent ve fikrî mülkiyet üretmek görevlerini de üstlenmiş durumda.

Aselsan ise 1975’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının millî ve özgün olarak karşılanması amacıyla kuruldu. Şirketin yüzde 74,20’si Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait. Hisselerinin yüzde 25,70’i ise Borsa İstanbul’da halka açık olarak işlem görüyor.