Skip to main content

Netflix dizisi ‘The Queen’s Gambit, hizmet platformu Armut.com’daki online satranç derslerine olan talebi arttırdı. Detaylar haberimizde…

Netflix’te yayımlanan Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği “The Queen’s Gambit” dizisi, bir aylık süreç içerisinde 62 milyon hanede izlenerek platformun en çok izlenen mini dizisi oldu. Satranç konusunda çok yetenekli olan bir kız çocuğunun ünlü olmasının ardından yaşadığı bağımlılıkla mücadele etmesini konu alan yapımın dünya çapında popüler olması satranca olan ilgiyi de artırmış durumda.

Evde geçirilen zamanın artmasıyla birlikte bol bol dizi izleyen ve yeni hobi arayışı içinde olan kullanıcılar, The Queen’s Gambit’in etkisiyle online satranç derslerine yöneldi. Hizmet platformu Armut.com, dizinin yayınlandığı dönemdeki verilere göre satranç özel dersinde hızlı bir talep artışı olduğunu belirledi.

The Queen’s Gambit’in başarısı online satranç derslerine olan talebi yüzde 64 artırdı

Popüler yapımların ve güncel olayların kullanıcı davranışlarını etkilediğini belirten Armut, satranç özel ders taleplerinin dizinin yayınlandığı 23 Ekim sonrası 1 aylık sürede, bir önceki döneme göre yüzde 64 arttığını söyledi. Bu dönemde satranç özel ders taleplerinde rekor sayıya ulaşan marka, bir önceki seneyle karşılaştırıldığında ise bu dönemdeki taleplerin yüzde 57 arttığını belirtti.

Tek sezonluk “The Queen’s Gambit” için Netflix’in paylaştığı veriler şöyle:

  • Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
  • Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
  • Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.