Skip to main content

Kadınlar telefonlarında sakladıkları görüntüleri erkeklerden fazla önemsiyor ama korumak için yeterli önlemi almıyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir anketin sonuçları, Türkiye’de kadınların yarısından fazlasının (%58) telefonlarında sakladıkları fotoğraf ve videolara cihazdaki diğer her şeyden çok daha fazla, hatta cihazın kendisinden de çok (%59) değer verdiklerini ortaya koydu. Erkeklerde ise bu oran %48. Ancak, bu görüntülerin çevrimiçi güvenliğinden endişe eden kadınların oranı %25’in üzerinde olsa da birçoğu hala temel güvenlik önlemlerini uygulamak konusunda dahi sıkıntı yaşıyor.

Kadınların %29’u tarafından belirtilen en büyük güvenlik kaygılarından birisi ise, bir siber suç girişimi kapsamında cihazlarına kazanılacak erişim nedeniyle resimlerinin ve videolarının güvenliğinin risk altına girmesi. Üç kadından biri, bu görüntülerin ve başka bilgilerin uygunsuz bir şekilde veya rızaları olmadan paylaşılmasından, yanlış kişiye gönderilmesi durumunda utanç duymaktan veya rencide olmaktan (%42) ya da ilişkilerine zarar gelmesinden (%40) endişe etmekte.

Buna rağmen, birçoğu siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduğunun ayırdında değil. Kadınların yalnızca %25’i bir siber saldırının hedefi olabileceğine inanıyor; erkeklerde ise bu oran %28. Sonuç olarak, kadınların cihazlarında sakladıkları değerli fotoğraflarını ya da diğer hassas bilgilerini korumak için herhangi bir güvenlik önlemi almadıklarını görüyoruz. Kadınların %18’i cihazlarının güvenliği için bir parola kullanmadığı ve %15’i ise hiçbir güvenlik çözümü kullanmadığını kabul ediyor.