Skip to main content

DORinsight’ın yaptığı sosyal medya araştırması, mobil kullanımın ve sosyal ağların Türk kullanıcısı nezdindeki önemini ortaya koyan bir araştırma yaptı

Sosyal ağ kullanıcılarının yarısı bu ağları kişisel işleri için kullanıyor. Ancak sosyal ağların en çok kullanılma nedeni olarak kullanıcıların yakın çevresinden, ayrıca yerel ve yabancı kaynaklardan haber alma istekleri olduğu istatistiklerde görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre Facebook’un, yüzde 94 kullanım oranı ile Türk kullanıcılar arasında açık ara farkla en popüler sosyal ağ olduğu ortaya çıktı. Cep telefonundan internet kullanımı ise yüzde 2 ile bilgisayarları geçerek yüzde 86 seviyesinde ölçümlendi.

Sosyal ağları neden kullanıyorsunuz?

Haberleri takip etmek için %76

Sosyalleşmek ve çevre ile iletişim kurmak için %76

Kişisel işlerim için. %51

İş ilanları için %18

Diğer (Lütfen belirtiniz.) %2

İnternet kullanıcıları ezici bir çoğunluk ile Facebook kullanmayı tercih ediyorlar. Twitter ve Instagram ise kullanıcıların yarısı tarafından kullanılıyor. Snapchat uygulamasına baktığımız zaman ise internet kullanıcılarının yalnızca yüzde 8’lik bir kesim tarafından kullanılmakta olduğu ortaya çıkıyor.

Hangi sosyal medya sitesini / sitelerini aktif olarak kullanıyorsunuz?

Facebook %94

Twitter %54

Instagram %54

LinkedIn %21

Swarm %19

Snapchat %8

Diğer (Lütfen belirtiniz.) %2

Türk internet kullanıcılarının sosyal ağlardaki hareketleri kontrol etme oranları da yüksek. Günde en az iki kere kullandığı sosyal ağlara bakanların oranı yüzde 85 olarak ölçümleniyor.

Hangi aralıklarla Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya hesaplarınıza bakarsınız?

Yarım saatte bir %26

1-3 saatte bir %42

4-10 saatte bir %17

11-23 saatte bir %3

Günde bir %10

Haftada bir %2

Ayda bir %0

Diğer (Lütfen belirtiniz.) %0

Anket katılımcılarının yarısından fazlası, Facebook’un önümüzdeki 3 yıl boyunca şu anki popülerliğini devam ettireceği görüşünde birleşiyor. Instagram’ın 3 yıl daha popüler kalacağını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18.

Sizce 3 yıl sonra popülaritesini yitirmeden kullanılmaya devam edilen sosyal paylaşım sitesi hangisi olacaktır?

Facebook %54

Twitter %21

Instagram %18

LinkedIn %4

Scorp %2

Diğer (Lütfen belirtiniz.) %1