TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 02.06.2017 - 16:45

Apple’ın WWDC17’deki sürprizleri neler olacak?

Apple Worldwide Developers Conference yaklaştıkça, etkinlikte karşımıza çıkacak sürprizler hakkında söylentiler yayılmaya devam ediyor.

Steve Jobs’ın ilk iPhone’u tanıttığı Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı‘nın (Apple Worldwide Developers Conference – WWDC) üzerinden 10 yıl geçti. O günden beri, her yıl yapılan bu etkinliği daha da merakla bekler olduk.

5-9 Haziran tarihlerinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirilecek olan etkinlik, bu yıl da şirketin CEO’su Tim Cook sunumuyla açılacak. Etkinlikte Apple, dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce geliştiriciye, Apple mühendisleriyle bir araya gelmei atölye çalışmaları ve yazılım oturumlarına katılma imkanı sağlayacak. Ama daha da önemlisi, Apple cephesinde ne gibi yeniliklerin bizi beklediği açıklanacak.

Siri tabanlı hoparlör

Mashable’ın haberine göre, (başka haber kaynaklarınca da paylaşılan bilgiler de bu yönde) bu yıl Apple’ın muhtemel sürprizi, insanlara ev içinde eşlik edecek Siri tabanlı hoparlör olacak. Söylentiler, eklenen yeni özelliklerin cihazı, Amazon Echo ve Google Home’un seviyesine taşıyacağı yönünde. Siri hoparlör, sensörleri sayesinde odanın akustiğini algılayacak ve ses seviyesini buna bağlı olarak otomatik ayarlayacak.

Siri, Apple’ın en iyi tasarlanmış yazılım uygulamalarından biri. Bu platformla bağlantılı ve son tüketiciyi hedefleyen bir ürünün tanıtılması WWDC’nin ilgi çekici sürprizlerinden biri olabilir.

Apple’ın piyasaya çıkaracağı hoparlörün üretimini hızlandırmaya karar verdiği de son gelen haberler arasında yer alıyor. Ancak ürünün bu yıl içinde satışa çıkması beklenmiyor. Apple’ın ses kalitesine vurgu yaptığı Siri hoparlörde bir de ekranın bulunacağı tahmin ediliyor. Cihazın ilgi çeken uygulamalardan biri de Apple Music olacak.

Donanım güncellemesi de gelebilir

Tim Cook’un WWDC’de, 12.9 inçlik yeni iPad Pro ve 10.5 inçlik çerçevesiz iPad Pro’yu tanıtması; MacBook laptop, Mac desktop serileri ile Apple Watch’a ve Apple TV’ye gelen yazılım gücellemelerini açıklaması da beklentiler dahilinde.

iPhone 7s, iPhone 7s Plus ve iPhone 8’de yüklü olarak gelecek olan yeni işletim sistemi iOS 11 de merakla beklenen konular arasında.

Bloomberg yazarı Mark Gurman’a göre Apple, etkinlikte yeni MacBook Pro modellerini de tanıtacak. Ayrıca, sadece yazılım değil, donanım güncellemeleri yapma ihtimali de yüksek.