Skip to main content

Bahçe.şehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi Emirhan Erdoğan, Apple’ın düzenlediği World Wide Developers Conference’a (WWDC) giden tek Türk öğrenci.

Kura çekilerek ücretli gitme hakkı kazanan izleyicilerin yanı sıra yaptığı projelerle girmeye hak kazanan öğrenciler olmak üzere iki tür konuk kabul edilen Apple WWDC Konferansı‘na bu sene proje ile başvuru yapan öğrenci sayısı 4 bin. Doğan Haber Ajansı’nda 18 Temmuz’da yayımlanan habere göre, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) 3’üncü sınıf Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Emirhan Erdoğan, geçen sene olduğu gibi bu sene de tüm burslular arasından seçilen ve Apple’ın CEO’su Tim Cook ile uluslararası basın karşısında bir araya gelme hakkı kazanan 13 öğrenciden tek Türk olmayı başardı.

Apple platformlarına yazılım ve tasarımlar geliştiren Emirhan, ‘TurkishKit’  adında bir etkinlik grubunun kurucusu ve yürütücüsü. Öğrenim gördüğü BAU’nun da desteği ile kendisi gibi Apple ekosisteminde uygulamalar tasarlamak ve geliştirmek isteyen öğrenciler ile birlikte her ayın ilk cumartesi günü bir araya geliyor. Bunun yanında kurucusu olduğu Appyist şirketinde geliştirdiği uygulamaları da pazara sunuyor. İmzasını taşıyan bazı projeler ise şunlar: Arifoğlu, Lala Eğitim, Stubridge, UserVision, ve Clapper.

Emirhan’ın “Hello iOS” eğitimleri

Emirhan, sunumlarında lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyen eğitimler yapıyor. BAU desteği ve Garaj liderliğinde BAU Galata kampüsü Mac Lab’da gerçekleşen “Hello iOS” eğitiminde lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan öğrenci gruplarına 6 haftalık bir kurs verdi. 6’ncı haftanın sonunda 2 öğrenci ilk uygulamalarını App Store’da yayımladı. Ayrıca WWDC sonrasında 20 farklı eğitim kurumunda gerçekleştirdiği “Hayallerin Ötesinde Bir Deneyim” başlıklı sunumuyla birçok gençle deneyimlerini paylaştı.

Çok sayıda öğrenciye ilham vermeye söz verdiğini belirten Emirhan, “3 bin 500 TL’ye satılan telefonların ekranlarında gördüğüm uygulamalar beni rahatsız ediyordu. Bu eksikliği Türkiye’de gidermeyi amaçlayarak yaşları 20 ile 40 arasında değişen 5 kişilik bir ekip ile start-up ve kurumsal şirketlerle çalışıyoruz. Yapay zekâ ve Apple arasındaki mükemmel uyumu ve potansiyeli ortaya çıkartmak adına geliştirdiğimiz projelerle önce Türkiye’de sonra dünyada sınırların belirlenmesi misyonunu benimsiyoruz” diyor.

Kaynak: DHA  (Görselde Emirhan Erdoğan, Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi ile görülüyor)