Skip to main content

Tam 29 yıl önce Apple, ilk ticari bilgisayarı olan Macintosh’u ‘1984’ isimli reklam kampanyası ile tanıttı 1984 yılında bugün, Apple Macintosh kişisel bilgisayarının ilk reklamını yayınladı. Ridley Scott tarafından yönetilen…

Tam 29 yıl önce Apple, ilk ticari bilgisayarı olan Macintosh’u ‘1984’ isimli reklam kampanyası ile tanıttı
1984 yılında bugün, Apple Macintosh kişisel bilgisayarının ilk reklamını yayınladı. Ridley Scott tarafından yönetilen reklamda isimsiz kahraman olarak İngiliz atlet Anya Major yer alıyor. 
Wikipedia’ya göre; ABD’de gündüz kuşağında yalnızca bir kere yayınlanan reklam, 18’inci Super Bowl reklamının üçüncü çeyreği sırasında ve yayınının bir parçası olarak yer aldı. 
Reklamla ilgili yapılan bir yoruma göre; ‘1984’, isimsiz kahramanın (tişört üzerinde Macintosh bilgisayarın çizimi yer alıyor) gelecek Macintosh’u simgelediği düşünülüyor. Ve insanlığı ‘benzerlik’ten (Big Brother) kurtarıyor. 
Görüntüler, TV’de yayınlanan ‘Big Brother’ tarafından yönetilen korku dolu bir geleceğin anlatıldığı George Orwell’in romanı 1984’ten alıntı olma özelliğinde. 
Chiat / Day reklam ajansı tarafından oluşturulan reklamı Advertising Age (Ad Age) dergisi, 1980’lerin reklamı olarak nitelendirdi ve en etkileyici reklamlar arasında göstermeye devam etti. 
Mental Floss’ta yer alan bir makaleye göre; Steve Jobs Macintosh’u devrim niteliğinde bir ürün olarak gördü. Ve reklam, Jobs’un Big Brother olarak gördüğü IBM’e karşılık oluşturuldu. Kişisel bilgisayar endüstrisinde IBM’in hakimiyetinden kaçınmak için dünyanın son şansı olarak konumlandırmak istendi.

Wired’da yer alan bir habere göre ise, bu tarihten sonra yani 24 Ocak 1984’te Steve Jobs, dünyaya Macintosh bilgisayarını tanıttı.
Forbes’un bir haberine göre; 1984 reklamının yayınlanmasından sonra Apple, 100 gün içinde 72 bin bilgisayar sattı.