Skip to main content

Türk güvenlik araştırmacısı Apple’ın geliştirici merkezinde bir güvenlik açığı bulduğunu iddia etti. Bu iddia üzerine YouTube’a olayın detaylarını açıkladığı bir video yükleyen Baliç, sitede bulduğu açıkları Apple’a reporladığını duyurdu.  Geçtiğimiz…

Türk güvenlik araştırmacısı Apple’ın geliştirici merkezinde bir güvenlik açığı bulduğunu iddia etti. Bu iddia üzerine YouTube’a olayın detaylarını açıkladığı bir video yükleyen Baliç, sitede bulduğu açıkları Apple’a reporladığını duyurdu. 
Geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana şirketin veritabanını yeniden yapılandırma ve güçlendirme çalışmaları sırasında offline kalan siteyle ilgili çıkan söylentilerin ardından Apple açıklama yapmak zorunda kaldı. Apple, geliştirme sitesinin hack’lendiğini iddia etti. Türk güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç, YouTube ‘a bir video göndererek olayın perde arkasını ayrıntılı olarak anlattı. Buna göre; Apple ‘ın sitesini hack’lemediğini, sadece güvenlik açıklarını ortaya çıkardığını bildirdi. 
Guardian’a konuşan Baliç, toplamda 13 bug bulduğunu ve onları direkt olarak Apple’a rapor ettiğini bildirdi. İlettiği raporunun ardından ise site kapatıldığını ve sonrasında Apple’dan herhangi bir dönüş alamadığını açıkladı. Apple’ın ise bu durum karşısında saldırıya uğradıklarını duyurmuş olduğunu ifade etti. Yaptığı açıklamasında Baliç, amacının yalnızca bulduğu bugları rapor etmek ve ne kadar derine gidebileceğini göstermek olduğunu yineledi.