Skip to main content

Apple, harita uygulamasından toplanan navigasyon verileri ile hareketlilik eğilimlerini çıkardığı raporu paylaştı.

Apple bugün, dünya genelinde Covid-19 salgınını yavaşlatmak için yapılan etkili çalışmalara destek olmak amacıyla Apple Harita uygulamasındaki hareket verilerine ilişkin eğilimleri sunan bir araç yayınladı. Bu hareket verileri, yerel yönetimlere ve sağlık yetkililerine analizler sunma, bunun yanında araç veya toplu taşıma kullanan ve yürüyen insanların yoğunluğundaki değişimlerin gösterilmesi gibi faydalar sunuyor.

Apple Haritalar servisinin sağladığı veriler ile raporlar hazırlayan Apple, Türkiye’nin de yer aldığı şehir ve ülke bazında önemli bilgiler paylaştı. Bilgiler, Apple Harita uygulamasındaki yol tarifi talebi sayısına göre hesaplanıyor. Bunun ardından veri setleri, dünya genelinde araç ve toplu taşıma kullanan veya yürüyen insanların yoğunluğundaki değişimi yansıtmak için karşılaştırılıyor. Belirli bir şehirden, ülkeden veya bölgeden elde edilen veriler, her gün talep edilen minimum yol tarifi sayısı gibi bir dizi etken göz önünde bulundurularak işleniyor.

Paylaşılan rapora göre, Mart ayının ortası ile birlikte hem araç kullanma hem de yürüme alışkanlığında büyük bir düşüş görüyoruz. 13 Nisan tarihinin verilerine göre Türkiye’deki araç kullanma yüzde 56, yürüme ise yüzde 63 oranında azaldı.

Apple tarafından yapılan açıklamada, paylaşılan haritanın kullanıcıların Apple ID’leriyle ilişkilendirilmediği ve kullanıcıların gittiği yerlerin kaydının tutmadığını belirtildi. Apple Harita uygulamasından toplanan anonim verilerden yararlanan  web sitesinde büyük şehirler ve 63 ülke veya bölge için hareketlilik eğilimlerinin yer aldığını belirtelim. Apple’ın yayınladığı Covid-19 hareket verilerine buradan ulaşabilirsiniz.