Skip to main content

Apple Dünya Günü için “Apps for Earth – Daha İyi Bir Dünya İçin” kampanyasını başlattı

Apple, dünyayı bulduğundan daha iyi halde bırakma misyonunu desteklemek için WWF ve 27 olağanüstü uygulamanın arkasındaki geliştiricilerle işbirliği halinde Apps for Earth kampanyasını başlattı. Kampanyı duyuran iTunes International Başkan Yardımcısı Oliver Schusser “Bugünden başlayıp 24 Nisan’a kadar, App Store müşterileri WWF’nin küresel düzeydeki çabalarının odaklandığı alanlar olan ormanlar, okyanuslar, içme suyu ve yaban hayatı, gıda ve iklim değişikliği temel başlıklarını kapsayan bu kampanya için özel olarak oluşturulmuş içerikleri kullanarak gezegenimizdeki yaşamı korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak için WWF’ye yardımcı olabilirler” dedi.

• Bir dakikada 48 futbol sahası kadar orman kaybediyoruz. Ormanlara yönelik tehditlerin önceden önlenmesi doğanın çeşitliliğinin sürdürülmesini sağlayacak, iklimimiz için yararlı olacak ve insanların sağlığına katkıda bulunacaktır.
• Gezegenimizin yüzeyinin yüzde 71’i, dünya için bize yiyecek ve soluduğumuz oksijenin yarısından fazlasını sağlayan bir yaşam destek sistemi sağlayan okyanuslardan oluşuyor. Bu sağlıklı ve dirençli deniz ekosistemlerini korumak, okyanuslarımızın sağladığı büyük biyolojik çeşitliliği, sürdürülebilir geçim olanaklarını ve büyüyen ekonomileri desteklemeye yardımcı olur.
• Dünyada bulunan suyun yüzde birinden azı içilebilir ve erişilebilir durumda. İklim değişikliğinin, nüfus artışının ve tüketim alışkanlıklarındaki değişmenin etkileri, zaten sınırlı olan bu doğal kaynağın daha büyük risk altına girmesine neden oluyor.
• 2014’te, WWF’nin Yaşayan Gezegen Raporu’nda omurgalı türlerden (memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibi hayvanlar ve balıklar) oluşan yaban hayatı popülasyonlarının son 40 yıl içinde yüzde 52 oranında azaldığı belirtilmişti.
• Türlerin halihazırdaki tükenme hızının doğanın olağan ritmine göre en az 100-1.000 kat daha hızlı gerçekleşmesinin nedeni insanlar.
• Bugün, 7 milyardan fazla insan dünyanın sağlayabileceği doğal kaynaklardan 1,5 kat fazlasını tüketiyor. 2050’ye kadar ise, dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak ve gıda ihtiyacı iki katına çıkacak. Bir yandan verimliliği ve üretkenliği arttırıp diğer yandan atıklarımızı azaltıp tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek 2050’ye kadar yaklaşık olarak bugün kullandığımız miktarda toprak üzerinde yeterli yiyeceği üretebiliriz.
• Ulusumuzun ve dünyadaki diğer ulusların enerjiyi seçme ve kullanma biçimlerini değiştirmek için şimdi harekete geçersek iklim değişikliğinin en olumsuz sonuçlarını hala önleme şansımız var.
Küresel düzeydeki Apps for Earth faaliyetimize ek olarak, bugün Yenilenebilir Enerji Yatırımları, Yeniden Kullanım-Renew- ve Geri Dönüşüm ile Ormancılık Ortaklıkları gibi temel çevreyi koruma inisiyatiflerini vurgulayan yenilenmiş apple.com/tr/environment sayfamızı kullanıma sunduk.

Ayrıca, bugünden itibaren tüm dünyadaki 132 Apple Mağazasında Apple logosunun yaprağı yeşile dönecek ve 15 Nisan’dan itibaren çalışanlar gezegenimizdeki yaşamı koruma konusundaki farkındalığı arttırmak için yeşil tişörtler giyecekler. Belirli mağazalar,“Dünya için Konuşmalar” ve “Çevre ve Koruma” ile ilgili fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapacak. Son olarak, ABD’de Apple Store’lar yüzde 80’i geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen kağıt poşetlere geçecek.