Skip to main content

Apple, gizli bilgileri sızdırabileceği endişesiyle çalışanlarının ChatGPT kullanmasını kısıtlıyor.

Apple, gizli bilgilerin sızdırılacağı veya toplanacağı korkusuyla çalışanlarının OpenAI’ın ChatGPT’si gibi yapay zekâ araçlarını kullanmasını kısıtladı. The Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, Apple çalışanları GitHub’ın yapay zekâ programlama asistanı Copilot’u kullanmamaları konusunda da uyarıldı. Bloomberg muhabiri Mark Gurman Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ChatGPT’nin aylardır Apple’ın kısıtlanmış yazılımlar listesinde olduğunu belirtti.

Apple’ın üretken yapay zekâ sistemleri konusunda dikkatli olması için bazı geçerli sebepleri bulunuyor. Çünkü OpenAI, kullanıcılar ve ChatGPT arasındaki tüm etkileşimleri depoluyor. OpenAI’ın yapay zekâ sistemlerini geliştirmek için depolanan bu konuşmalar, şirketin çeşitli bilgilerini içerebileceği ve sonrasında OpenAI moderatörleri tarafından da görülebileceği için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Nisan ayında OpenAI, kullanıcıların sohbet geçmişini kapatmasına izin veren bir özellik ekledi. Ancak bu özellik etkinleştirilse bile OpenAI girilen verileri kalıcı olarak silmeden önce 30 gün boyunca kötüye kullanıma karşı incelenmesi için saklıyor.

ChatGPT’nin kod geliştirme ve yeni fikirler üretme gibi görevler için kullanışlılığı göz önüne alındığında, Apple, çalışanlarının gizli projelerle ilgili bilgileri sisteme girmesinden haklı olarak endişe duyabilir. Çünkü bu bilgiler daha sonra OpenAI moderatörleri tarafından görülebiliyor.

Apple, çalışanlarının ChatGPT kullanmasını kısıtlasa da, OpenAI’ın bu hafta ChatGPT’nin iOS sürümünü sunduğunu belirtelim. OpenAI, uygulamayı Android sürümüyle birlikte yakında diğer ülkelerde de başlatacağını söylüyor.

Kaynak: Apple restricts employees from using ChatGPT over fear of data leaks – The Verge