Skip to main content

Apple, merakla beklenen Wonderlust etkinliğinde iPhone 15 serisinden Apple Watch’a kadar en yeni ürünlerini tanıttı.

Apple, 12 Eylül’de düzenlediği Wonderlust etkinliğinde yeni ürünleri; iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max, Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’yi tanıttı. Wonderlust’tan öne çıkan tüm yenilikleri sizler için derledik.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus

Apple, iPhone 15 ailesinde USB-C’ye resmen geçiş yaptı. Geçen yıl Pro modellerde gördüğümüz Dynamic Island ile gelen iPhone 15 ailesinde, A16 Bionic çip kullanılacak. A16 Bionic çip aramalarda arka plan gürültüsü engelleme özelliğini (diğer adıyla ses izolasyonu) ekliyor. iPhone 15 6,1 inç, iPhone 15 Plus ise 6,7 inç ekrana ve 15’e kıyasla daha büyük bir bataryaya sahip. Her iki cihaz da yeni saatlerde bulunan ikinci nesil Ultra Geniş Bant çipini kullanıyor. Apple, USB-C şarjına ek olarak MagSafe’i de Qi2 standardını destekleyecek şekilde yükseltti. Pembe, sarı, yeşil, mavi ve siyah renkleriyle kullanıcılara sunulacak iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, üçüncü bir kamera varmış gibi hissettiren 2 kat Telefoto özellikli 48 MP ana kameraya, renkle işlenmiş dayanıklı cam ve alüminyum tasarıma ve tüm gün süren pil ömrüne sahip olacak. iPhone 15’in kasasının yüzde 75 oranında geri dönüştürülmüş alüminyumdan oluştuğunu da belirtelim.

Öte yandan iPhone 15 serisinde kullanıcıların artık portre moduna geçmesine gerek yok, cihaz portre modunu otomatik olarak algılayabilecek.

Apple, buna ek olarak acil durum uydu hizmetini yol yardımını da içerecek şekilde genişletti, kullanıcılar uydu üzerinden AAA hizmetine bağlanabilecek.

iPhone 15 ABD’de 799 dolardan, iPhone 15 Plus ise 899 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Türkiye’de ise iPhone 15 49 bin 999 TL’den, iPhone 15 Plus ise 56 bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla 29 Eylül’de kullanıcılarla buluşacak.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max

5,8 inç ekrana sahip olan iPhone 15 Pro ve 6,7 inç ekranlı iPhone 15 Pro Max modeli titanyum bir kasaya sahip. Bu da cihazları daha hafif, daha sağlam ve ısı dağıtımı açısından daha iyi hale getiriyor. Her iki cihaz da daha fazla ekran görünürlüğü için daraltılmış kenarlara sahip. Yeni iç tasarımları, kısmen arka camın değiştirilebilmesi nedeniyle onarılabilirliği de artırıyor.

iPhone 15 Pro ailesinin en önemli değişikliği Eylem Düğmesi (Action Button). Dynamic Island ile birlikte çalışan Eylem Düğmesi, ses açma kısma tuşlarının hemen üstünde bulunuyor ve farklı özellikleri çalıştırmak için kullanılabiliyor.

Tamamen yeni bir iPhone çip sınıfı olan A17 Pro çipini kullanacak iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, performans konusunda da oldukça iddialı. Apple, A17 Pro’nun şimdiye kadarki en iyi grafik performansını sunduğunu söylüyor. A17 Pro’nun üst düzey hızı ve verimliliği ile mobil oyunlar çok daha sürükleyici hale geliyor. Bazı konsol oyunları da yerel olarak oynanabilecek, Apple özellikle önümüzdeki yıl çıkacak olan Assassin’s Creed Mirage’ı duyurdu.

iPhone 15 Pro modelleri geliştirilmiş 48 megapiksellik ana kamera ile süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor. Apple, iPhone 15 Pro Max için bir iPhone’da şimdiye kadarki en yüksek optik zoom özelliğine sahip 5 kat Telefoto kamera tasarladı. iPhone 15 Pro modelleri ayrıca uzamsal video kaydı yapabilecek ve bu video kayıtları Apple Vision Pro’da görüntülenebilecek.

iPhone 15 Pro’nun, USB 3 desteğine sahip ilk iPhone olduğunu belirtelim. Bu da kullanıcılara çok daha hızlı veri aktarımı sağlayacak. iPhone 15 Pro modelleri bağlantı noktası olarak USB-C kullanacak. Kullanıcılar yeni USB-C konnektörü sayesinde iPhone 15 Pro’sunu şarj ettiği kabloyla Mac veya iPad’ini de şarj edebilecek.

iPhone 15 Pro modellerinde iki kata kadar daha hızlı kablosuz bağlantı sağlayan Wi-Fi 6E6 sayesinde kullanıcılar dosyaları hızla indirip yükleyebilecek.

iPhone 15 Pro 64 bin 999 TL’den, iPhone 15 Pro Max ise 76 bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla 29 Eylül’de satışa sunulacak.

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Series 9, Apple’ın şimdiye kadar Apple Watch’ta kullandığını söylediği en güçlü çip olan S9 ile birlikte geliyor. S9 çip Apple Watch Series 9’u daha donanımlı, daha kullanıcı dostu ve daha hızlı hale getiriyor. Series 8’e kıyasla iki kat daha parlak ekrana sahip olan Apple Watch Series 9’un maksimum parlaklığı 2000 nit olacak ve bu sayede güneşte okumak kolaylaşacak. Ayrıca her zaman açık ekranın parlaklığı 1 nite kadar kısılabilecek, bu da düşük ışıklı ortamlarda kullanım rahatlığı sağlayacak.

Apple Watch Series 9’da dikkat çeken asıl özellik ise Apple’ın patentli yeni teknolojisi Double Tap, yani Çift Dokunuş. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, başparmakları ve işaret parmaklarını birbirine iki kez dokundurarak aramaları cevaplayabilecek, gelen bildirimleri açabilecek.

Siri sağlık verileri ile entegre bir şekilde çalışacak Apple Watch Series 9, yeni ikinci nesil Ultra Geniş Bant çipi sayesinde diğer Apple cihazlarının konumunu belirlemeye ve kontrol etmeye izin verecek.

Apple, 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr yapmayı planlıyor. 14.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak Apple Watch Series 9’un da Apple’ın ilk karbon nötr ürünü olduğunu belirtelim.

Apple’ın Ultra saat ailesinin en yeni üyesi Apple Watch Ultra 2 de S9 çip kullanıyor. Şimdiye kadarki en büyük ve en parlak Apple Watch ekranına sahip olan Apple Watch Ultra 2, 3000 nit maksimum parlaklık sunuyor. Ayrıca loş ışıklı ortamlarda parlaklığı 1 nite kadar düşürüyor. Böylece cihaz güneş ışığında ve karanlıkta rahatlıkla kullanılabiliyor.

Apple’ın yüzde 95 oranında geri dönüştürülmüş titanyum kullandığı Apple Watch Ultra 2, sürdürülebilirlik odaklı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Normal kullanımda 36 saat, düşük güç ayarları açıkken normal kullanımda 72 saat, düşük güç modunda antrenman yaparken 17 saate kadar pil ömrüne sahip olan Apple Watch Ultra 2, 39.999 TL’den satışa sunulacak.

Apple’ın tüm yeniliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Apple’s ‘Wonderlust’ Event Highlights iPhone 15, USB-C and Apple Watch 9: Everything Apple Announced – CNET