TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 13.03.2017 - 10:23

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardığını açıkladı. Yurtdışından satın alınan Apple ürünleri artık Türkiye'de garanti kapsamında sayılmayacak.

Apple’dan Türkiye’ye kötü haber geldi.  Geçtiğimiz hafta Apple’ın uluslararası garanti kapsamına artık Türkiye’yi dahil etmeyeceği konuşuluyordu ancak konuyla ilgili açıklama Apple Türkiye temsilcisinden geldi.

Apple Türkiye temsilcisi yaptığı açıklamada, “Dünya çapında ürünlerimiz için sunduğumuz uluslararası garanti artık Türkiye’de geçerli değil. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de resmi açıklama yapılacak fakat şimdilik telefonla bizi arayan müşterilerimize bu açıklamayı yapıyoruz.” dedi.

Uluslararası garantinin hangi tarihten itibaren geçerli olacağı sorusuna ise,  “Bu konuda detaylar henüz belli değil ama bugün itibariyle uluslararası garantinin geçerli olmadığını söyleyebilirim” yanıtı alındı.

Apple, Türkiye’deki ilk mağazasını 5 Nisan 2014 tarihinde Zorlu Center’da açmıştı. Apple Store Türkiye’ye ilk geldiğinde dolar kuru 2.11 TL’ydi. Aradan geçen 2 yıl 9 aylık süreç içerisinde dolar kuru yaklaşık 3.80’e çıktı. Türkiye’de ise en pahalı iPhone’un yeni zamlı fiyatı 5 449 TL, yani bugünün kuru ile (3.80) dolar cinsinden hesaplandığı zaman 1447 dolar. Ayrıca cihaz fiyatının yüzde 6’sı da TRT bandrolü olarak tahsil ediliyor.

iPhone’un yurtdışı fiyatlarının bu nedenlerden dolayı daha ucuz olması nedeniyle kullanıcılar cihazları yurtdışından getirmeye yöneliyorlardı. Apple’ın aldığı yeni kararla birlikte Türkiye’deki kullanıcılar artık yurt dışından aldığı iPad veya iPhone’un uluslararası garanti kapsamından yararlanamayacak.