Skip to main content

Apple Music, ünlü sanatçı Neil Young’ın Spotify’dan ayrılışını fırsat bildi.

Dünyaca ünlü sanatçı Neil Young bu hafta içerisinde Spotify’ın Covid konusunda yanlış bilgilendirmeleri engellemediği konusunda bir açıklama yaparak şarkılarının platformdan kaldırılmasını istemişti. Neil Young’un bu düşüncesini doktorlar tarafından yazılan ve binden fazla doktorun imzaladığı bir açık mektuba dayandırdığı biliniyor. Young, mektupta örnek gösterilen ünlü komedyen Joe Rogan’ın podcastine de atıfta bulunarak Spotify’ın kendisi ve Rogan arasında bir seçim yapması gerektiğini belirttiği söylenirken, Young’ın platformdan çekilmesi Apple’a Spotify’ı trolleme fırsatı verdi.

Bugün, Spotify’ın Joe Rogan’ı rap yıldızlarından biri gibi gördüğüne, pandeminin başından bu yana Covid ile ilgili 20 binden fazla podcast bölümünü yanlış bilgilendirmeden dolayı kaldırdığını açıkladığı halde Rogan’a sansür uygulamayı kabul etmediğine ve platformdan ayrılmasını istemediğine dair haberler gündemi meşgul ederken, Apple oluşan boşluğu fırsat bildi.

Apple Music, yaşananların ardından tweetler ve oynatma listeleri paylaşmaya, kullanıcılarına bildirimler yoluyla ulaşarak “Neil Young’un evi” olduğunu hissettirmeye çalışıyor. Apple Music, gizli bir trolleme girişiminden ziyade Spotify’a aleni bir şekilde sataşıyor. Zira platformun “We love Neil” (Neil’i seviyoruz) adlı oynatma listesi ile Spotify’a mümkün olan en açık şekilde göndermede bulunduğunu söylemek mümkün. Apple Music’in bu hamlesinin bir akış platformunun kaderini belirlemesi imkânsız olsa da Apple Music bu durumla eğlenmeyi ve biraz reklam yapmayı deniyor gibi görünüyor.

Kaynak: Apple Music claims it’s ‘home of Neil Young’ after Spotify loses legendary songwriter – The Verge