Skip to main content

Apple Music Classical uygulamasını kullanmak için, Apple Music aboneliği ve en az Android 9 sürümüne sahip olmak gerekiyor.

Apple Music Classical uygulaması, Mart ayında iOS’a gelmesinden sonra Android tarafında da piyasaya sürüldü. Şirket, ilk kez bir uygulamasını Apple dışı bir platforma getirdi.

9to5Mac’in haberine göre Apple Music Classical için henüz özel bir iPad ve Mac uygulaması mevcut değil, uygulamanın Android’e gelişi, şirketin kendi donanım ekosistemini geliştirmeden önce rakip bir platformda piyasaya sürdüğü anlamına geliyor. Apple, uygulama ile artık daha fazla kişiye ulaşabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, klasik müzik sevenlere odaklanan Apple Music Classical uygulaması, Apple’ın 2021’de Hollanda merkezli bir klasik yayın hizmeti olan Primephonic’i satın almasının bir sonucu. Binlerce özel albüm de dahil olmak üzere beş milyondan fazla parça sunan uygulama, belirli parçalar için mekansal ses ve Dolby Atmos’u destekliyor, ayrıca 192 kHz / 24 bit’e kadar kayıpsız sesle klasik müzik kayıtları sunuyor.

Apple Music Classical uygulamasının Çin, Japonya, Kore, Rusya, Tayvan ve Türkiye hariç olmak üzere Apple Music’in sunulduğu tüm ülkelerde kullanılabilir olduğunu belirtelim. Hizmetin Türkiye ve diğer ülkelere neden açılmadığı da gizemini koruyor.

Kaynak: Apple Music’s dedicated classical app arrives on Android – engadget