TEKNOLOJİ

DigitalAge | 04.12.2014 - 17:10

Apple, kullanıcılara haber vermeden iPod’dan şarkıları kaldırdı

Apple, kullanıcılara haber vermeden iPod’dan şarkılarını kaldırdı

Müzik, son derece kişisel bir mevzu. Ne dinlediğimizin kendimiz hakkında birçok şeyi ortaya çıkardığına inanıyor ve yaşadığımız anları anlatan şarkılarla kendi hayatlarımızın yol haritasını çiziyoruz. Bir şirket de bu şarkıları rakipten geldiği için cihazdan çıkardığında bu büyük bir sorun haline geliyor.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre; 2007-2009 yılları arasında Apple, kullanıcılarının iPod’larından müzikleri sildi. Müzikleri çıkarma nedeni de iPod’da yer alan şarkıların Apple’a rakip olan dijital müzik servislerinden geliyor olması.

Apple, müzikleri kaldırmakla kalmayıp; ayrıca rakip servislerden gelen müzikleri fark ettiğinde kullanıcıların iPod’larını yeniden yapılandırmaları üzerine bir hata mesajı yayımladı.Yapılandırma tamamlandığında, rakiplerden gelen şarkılar iPod’la senkronize olmuyor.

Apple’ın güvenlik direktörü Augustin Farrugia, iPod’ların yeniden yapılandırılması ve şarkıların kaldırılması hakkında yasal güvenlik nedenleri olduğunu savundu.

Farrugia, Apple’ın şarkıları kaldırmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmamasını; kullanıcıların kafalarını karıştırmamak için olduğunu öne sürdü.

Kaynak: The Wall Street Journal

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Gray