Skip to main content

iOS’ta yer alan bir uygulamanın kullanıcı davranışlarını kullanıcıların izni olmamasına rağmen Apple’a raporladığı iddiasının ardından Apple’a dava açıldı.

Son yıllarda kullanıcı güvenliğine bir hayli önem vermeye başlayan ve bu bakış açısını kullanıcılarına her fırsatta duyuran Apple’ın kullanıcı davranışlarını kullanıcıların izinleri olmasa dahi takip ettiği iddia edildi. Bu iddia mahkemeye taşındı.

Mysk adlı yazılım şirketinde görev alan Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, iOS’un, içerisinde yer alan bir uygulama üzerinden kullanıcıların tüm hareketlerini Apple’a raporladığını iddia ettiler. Güvenlik uzmanı ve yazılım geliştirici olan Mysk ve Bakry, kullanıcıların Apple’ın hareketlerini izleme iznini devre dışı bırakmaları hâlinde bile veri akışında bir değişiklik olmadığını belirttiler.

Gizmodo, Apple’ın kullanıcıların App Store’da hangi uygulamayı incelediklerinden hangi sayfada ne kadar zaman geçirdiklerine, Borsa uygulamasında hangi şirketleri takip ettiklerinden ekranda hangi tuşlara dokunduklarına kadar pek çok verinin Apple’a iletildiğini belirtirken; Mysk ve Bakry, kullanıcıların veri akışına izin vermemeleri durumunda bile bu veri akışının kesilmediğini, fakat şifrelemeden dolayı hangi tür verilerin gönderildiğini göremediklerini açıkladılar. Mysk ve Bakry, testlerini biri jailbreak yapılmış iOS 14.6, diğeri jailbreak işlemi yapılmamış iOS 16 işletim sistemine sahip iki iPhone üzerinde gerçekleştirdiler.

Konuya dair yapılan paylaşımın ardından California Invasion of Privacy Act kapsamında Apple’a bir toplu dava açıldı. Öte yandan, davanın konusu Apple’ın veri toplaması değil. Zira dava, Apple’ın uygulamaların kullanıcı davranışlarını takip etmeleri konusunda bir seçenek sunarak kullanıcılarında bu veri akışını durdurabilecekleri algısını yarattığı argümanı ile açıldı.

Kaynak: Apple sued for tracking users’ activity even when turned off in settings – Mashable