Skip to main content

Cihazlarına yapay zekâyı entegre etmeye devam eden Apple’dan Google Gemini için de bu sonbaharda bir hamle gelebilir.

Hatırlarsanız geçen günlerde Mac için ChatGPT masaüstü uygulaması artık tüm kullanıcıların kullanımına sunulduğunu sizlere aktarmıştık. Görünüşe göre Apple, iOS 18 ile birlikte yapay zekâya odaklandı ve sadece ChatGPT’yi değil Gemini’ı da cihazlarına entegre edecek. Bloomberg’den Mark Gurman’ın Power On bültenine göre Apple, bu sonbaharda Google Gemini’ı da içerecek şekilde en az bir anlaşma daha açıklayacak.

Apple’ın yazılımdan sorumlu ismi Craig Federighi, WWDC’deki açılış konuşmasından kısa bir süre sonra Google anlaşmasının sinyallerini vermişti. Gurman’a göre Apple, bu sonbahar döneminde Google’ın Gemini yapay zekâsı için bir anlaşma yapacak. Hatta Gurman, Apple’ın Anthropic ile de bir anlaşma yapacağını öne sürüyor.

Gurman’ın aktardıklarına göre, Apple chatbot entegrasyonlarının ötesinde, kendi yapay zekâsı Apple Intelligence’ı iOS 18 ile birlikte beta olarak kullanıma sunacak. Gurman Apple’ın yapay zekâyı sadece donanım ürünlerini satmaya yönelik bir özellik gibi değil, aynı zamanda kâr sağlama amacıyla da kullanmak istediğini söylüyor. Bu doğrultuda, Gurman, şirketin nihayetinde yalnızca abonelikle erişilebilen Apple Intelligence özelliklerini sunabileceğini öne sürüyor. Apple Intelligence’ın şimdilik yalnızca iPhone 15 Pro ve Pro Max için mevcut olacağını belirtelim.

Gurman ayrıca Apple’ın, ChatGPT ve Gemini gibi chatbot aboneliklerine yapılan kayıtlar için uygulama içi satın alımlardan alacağı komisyonlarla da bir miktar para kazanacağını söylüyor.

Kaynak: Apple could announce a Google Gemini deal this fall – The Verge