Skip to main content

Apple’ın altıncı ‘tedarikçi sorumluluğu’ raporunda, şirketin işbirliği yaptığı 156 tedarikçi listesinin yanı sıra; çalışan hakları ihlallerini ortaya çıkartıyor. Oldukça gizli yürüttüğü iç işleri ile ilgili eleştiriler alan şirket bu raporu…

Apple’ın altıncı ‘tedarikçi sorumluluğu’ raporunda, şirketin işbirliği yaptığı 156 tedarikçi listesinin yanı sıra; çalışan hakları ihlallerini ortaya çıkartıyor. Oldukça gizli yürüttüğü iç işleri ile ilgili eleştiriler alan şirket bu raporu daha şeffaf ve güvenilir olmak adına yayınladığı söyleniyor.

Yüzde 97’sini oluşturan ve Uzak Doğu’da yer alan tedarikçi şirketlerinin denetimi sonucunda ortaya çıkan ihlaller arasında uzun çalışma saatleri, yasal sigorta ve hakların ödenmemesi, izin hakların verilmemesi, disiplin olarak maaş kesintisi yapılması, ve fazla mesai ödenmemesi gibi maddeler yer alıyor.

Bunun yanı sıra, işçi ve insan haklarının ‘temel ihalleri’ olarak adlandırılan iki ayrı madde de yer alıyor: yaklaşık 15 fabrikada iş ajanslarına fazladan para ödeyen yabancı işçilerin bulunması ve 5 farklı fabrikada reşit olmayan kişilerin çalıştırılması.

Bu raporun üzüerine Apple CEO’su Tim Cook, çalışanlarına yönelttiği bir mektup aracılığıyla ‘tedarikçi sorumluluğu programımız sayesinde tedarikçilerimizin gerçekleştirdiği işe alımlarda ciddi gelişmeler kaydediyoruz’ dedi.

Sizce Apple’in bu raporu imajını nasıl etkileyecek?