Skip to main content

Wired dergisi, Apple’ın aslında satın alabileceği ancak onun yerine hisselerini aldığı şirketleri sıraladı.

14 milyar dolar. Bir yıl boyunca sunulan tüm hizmet ve servis değerlerini düşürerek, bazı ülkeler için bu rakam yıllık GDP’yi geçiyor. Apple için, bu rakam iki hafta içinde milyarder bir yatırımcıyı memnun etmek için harcanan bir değer. 50 milyon satış rakamı veya üç ay içinde elde edilen iPhone satışlarının yeterince iyi olmadığı düşünülüyor.

Wall Street’i yeniden hayal kırıklığına uğratan ilk çeyrek sonuçlarından sonra, Apple bu kez farklı bir yol deniyor. Saat ve TV ürünlerinin dışında hisse satın almak için 14 milyar dolar harcama yapıyor. Bu da daha büyük miktarda yeniden yapılan satın alma planının bir parçası. Hisse fiyatını artırmaya yönelik ve yatırımcılara aslında banka hesabında yaklaşık olarak 160 milyar dolarla birlikte bir şey yaptığını gösteriyor.

Apple’ın elde ettiği kâr artmaya devam etse de, yatırımcılar daha fazlasını talep ediyor. Hisse değerlerini artırmaya yönelik bir hisse geri satın alımı da onların sessiz kalmasını sağlamanın bir yolu.

Ancak yatırımcıların asıl istediği yeni bir şey. Apple hisse fiyatı ise inovatif tarafının ilerlemesiyle ilgili ortaya çıkan endişelerden düştü. iPod, iPhone ve iPad ile birlikte yeni ürün kategorilerinin ortaya çıkışından sonra, Apple birkaç yıl orijinal olarak bir yeniliğe imza atmadı. Yarattığı beklentileri karşılaması için Apple’ın, bir başka dönüm noktasına daha ihtiyacı var.

Peki, yeni bir ürün ortaya çıkarmak yerine Apple satın alma seçeneğini kullanabilir mi? Google, yakın zamanda donanım işine girmek için Nest firmasını satın alarak, 3 milyar dolardan fazlasını harcadı. Aslında kısaca Google, startupları satın alma planını güdüyor. Wall Street Journal haberine göre; Apple ise bir şirket satın alımı için 1 milyar dolardan fazlasını harcamadı.

Hisse geri satın alımı, akıllıca görünebilir, ancak etkisi kısa süreli. Apple’ın iyi bir şirket için belli miktar ödediğini düşünün. Apple, Fortune 500’ün listesinde yer alan şirketlerin büyük bir kısmını satın alabilir.

Wired’da yer alan haberde Apple’ın satın alabileceği şirket sayısı ise dokuz.

Wired dergisinin Tim Cook’a satın alma önerisinde bulunduğu şirketler ise şöyle:

Listede Tesla, Dropbox, Uber, Square, Jawbone, GoPro, SpaceX, FedEx ve Target.