Skip to main content

Google’ın Project Zero ekibinin ilk olarak geçen sene keşfettiği güvenlik açıkları hakkında Apple’dan da açıklama geldi.

Intel, AMD ve ARM gibi şirketlerin çiplerinde bulunan güvenlik açığıyla ilgili çeşitli teknoloji şirketleri açıklamalar yapmış, Apple sessizliğini korumuştu. Ancak sonunda Apple da, kendi cihazlarının Meltdown ve Spectre açıklarından etkilendiğini, kurumsal blogunda paylaştığı bir yazıyla doğruladı.

Apple, yazıda son yirmi yılda piyasaya sürülen tüm Intel bilgisayarlar, tablet, telefon ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan AMD ve ARM yongalarını etkileyebilecek Meltdown ve Spectre adlı güvenlik açıklarının bütün MAC ve iOS cihazlarını da etkilediğini belirtti.

Meltdown ve Spectre adlı güvenlik açıkları kötü niyetli kişilerin sistem belleğinden parola ve diğer hassas bilgileri çalmasına olanak tanıyor. Apple, şu ana kadar bu açıklar kullanılarak yapılan herhangi bir saldırıya maruz kalınmadığını iddia etti.

Söz konusu güvenlik açıklarının çeşitli yazılım yamalarıyla düzeltilebileceği veya risk oranının en aza indirgenebileceği söyleniyor. Kullanıcılara güncellemeleri takip etmeleri tavsiye ediliyor.