İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 03.03.2017 - 16:32

Apple: ABD’li tedarikçilerimize 50 milyar dolar ödedik

Apple ülkesindeki tedarikçilere ödediği rakamı paylaştı.

Apple CEO’su Tim Cook, bu hafta içinde gerçekleştirilen hissedarlar toplantısında şirketin ABD’li tedarikçilere ödedikleri rakamı açıkladı. Tim Cook’un verdiği bilgiye göre, Apple 2016 yılında ülke içindeki tedarikçilerine yaklaşık 50 milyar dolar ödedi. Reuters’daki haberde, bu verinin daha önce şirket tarafından açıklanmadığı belirtiliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın iPhone’un ABD’de üretilmesi için gelen baskılar üzerine Apple’ın bu veriyi paylaştığı aktarılıyor.

Toplantıda görüşlerini açıklayan Tim Cook, “Ülkemize yardım etmek için her fırsatta birçok yol arıyoruz. Biliyoruz ki, Apple sadece ABD’de var olabilir” ifadesini kullanıyor. Apple bununla birlikte Trump’la şirketin deniz aşırı ülkelerdeki kârlarını ABD’ye daha düşük vergi oranlarıyla getirmek işbirliğine de gitmek istiyor.

Apple’ın 2016’da yayımladığı İlerleme Raporu’na baktığımızda, firmanın ABD’de 69 tedarikçisi olduğunu görüyoruz. Rapordaki ayrıntılarda ise şöyle bir tablo karşımıza çıkıyor: Şirketin tedarikçilerinin ağırlığı Asya-Pasifik bölgelerine dağılmış durumda. En büyük tedarikçi grubu 346 firma ile Çin’den geliyor. İkinci 126 firma ile Japonya, dördüncü 41 firmayla Tayvan ve 28 firmayla Kore beşinci oluyor. Apple’ın Avrupa’daki tedarikçi sayısı ise 39. Amerika kıtasındaki tedarikçi sayısı, ABD dâhil 85 (Meksika:9, Brezilya:6 ve Kosta Rika:1).

Öte yandan, Apple hissesinin son bir yıl içinde yüzde 41 değer kazandığını not edelim.