Skip to main content

Apple, 2017’nin ilk gününde App Store’un şimdiye kadarki en yoğun satış gününü yaşadığını duyurdu

Apple, 2017’nin ilk günlerinde bir rekora daha imza atmayı başardı. Apple yaptığı açıklamayla yılbaşı gününün App Store tarihindeki en fazla satın alımın yapıldığı gün olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Geliştiricilerin sadece 2016 yılında elde ettikleri gelir, 2015’e kıyasla yüzde 40 artarak 20 milyar ABD dolarının üzerine çıktı. App Store 2008 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana geliştiriciler, müşterilere iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac için App Store’da  uygulama deneyimleri sunarak 60 milyar ABD dolarının üzerinde gelir elde etti. Geliştiriciler, 2017’ye de kayda değer bir başlangıç yaparak yeni yılın ilk gününde yaklaşık 240 milyon ABD doları ile App Store’un bir gün içinde şimdiye kadarki en yüksek satış rakamına ulaşmasını sağladı.

Çin’de App Store’un yıldan yıla yüzde 90’lık büyüme gösterdiği belirtilirken, App Store’un üyelik sisteminde 2,7 milyar dolar kazanıldığı ve bu paranın geçen yıla göre yüzde 74 arttığı dile getirildi.

“2016, App Store için rekorlarla dolu bir yıl oldu. 2016’da geliştiriciler için 20 milyar ABD doları gelir oluşturdu ve 1 Ocak’ta bir gün içindeki en yüksek satış rakamına ulaşan App Store, 2017’ye hızlı bir başlangıç yaptı.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerine şöyle devam etti: “Yarattıkları birçok yenilikçi uygulama için tüm geliştirici topluluğumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu uygulamalar, ürünlerimizle birlikte kullanıcıların yaşamlarını zenginleştirmeye yardımcı oluyor.”