Skip to main content

Ses kalitesinden taviz vermeden 20 saate kadar pil ömrü sunan kablosuz kulaklık Anker Soundcore Liberty Air’e yakından bakalım.

Anker Soundcore Liberty Air kulaklık [İnceleme]Teknolojik cihazlarda mobilitenin hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldığı günümüzde, önemli bir aksesuar olan kulaklıklar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Sokakta, toplu taşıma araçlarında veya sporda kablosuz kulaklık taşıyan birçok kişiye rastlayabilirsiniz. Kablosuz kulaklıkların artık bir statü aracı haline geldiğini söylemek mümkün. Ultra hafif tasarım, güvenli bir şekilde kulağınıza oturmuş kulaklıklar ile müzik keyfi yaşamak için geliştirilen kablosuz kulaklıkların; kulak içi, kulak üstü, tamamen kulağın içine giren olmak üzere farklı modelleri mevcut. Akıllı telefon ve tabletlere Bluetooth teknolojisi ile bağlanabilen Anker Soundcore Liberty Air’e gelin yakından bakalım.

Anker Soundcore Liberty Air kulaklık [İnceleme]

Tasarım

Anker Soundcore Liberty Air ilk bakışta Apple AirPod’a benzer yapısıyla dikkat çekiyor. Kutudan çıkarıp kulağımıza taktığımızda son derece hafif, yumuşak lastik kayışı ve tokalı yapısıyla kulağa kolayca takılan Soundcore Liberty Air, gayet sportif duran bir görünüme sahip. Biri sağ ve diğeri sol olmak üzere iki kulakiçi kulaklıktan oluşan bir set olan Liberty Air, kutusundan mini şarj kutusuyla birlikte çıkıyor. Saklama kutusuyla aynı zamanda kulaklık setini şarj edebiliyorsunuz. Cebinizde ya da çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir formda olması önemli bir avantaj. Kulaklığın, kulak kanalını tamamen kapatan ve ucunda bulunan değiştirilebilir silikon topuzlarla her kulak yapısına veya büyüklüğüne tamamen uyan bir esneklikte olduğunu söyleyelim. Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan kulaklığın beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Bizim test ettiğimiz kulaklık beyaz renkli modeli. Kulaklığın ve şarj kutusunun malzeme kalitesi üst seviyede tutulmuş. Kullanım sırasında şarj kutusunu birkaç kez yere düşürmüş olmamıza rağmen herhangi bir problem yaşanmadığını belirtelim.

Anker Soundcore Liberty Air kulaklık [İnceleme]

Nasıl kullanılıyor?

Anker Soundcore Liberty Air’i kullanıma hazır hale getirmek son derece kolay.  Cihazı şarj kutusundan çıkarır çıkarmaz hemen iOS veya Android uyumlu telefonunuza kolayca bağlanıyor ve kulağınıza takıp müzik dinleyebiliyorsunuz. Bunun yanında Liberty Air’in dokunmatik kontrolleri, telefon ekranına bakmaksızın çağrı yanıtlamayı ve müzik dinlemeyi kolaylaştırıyor. Bu anlamda cihazın kablolu kulaklıklara göre son derece kullanıcı dostu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kulaklık üzerindeki kontrollere gelirsek, sağ kulaklığın üzerindeki dokunmatik yüzeye iki kez dokunulduğunda oynatma-duraklatma yapılabilirken, iki saniye boyunca basılı tutarak sonraki parçaya geçilebiliyor. Sol kulaklığın üzerindeki dokunmatik yüzeye iki saniye basılı tutarak ise bir önceki parçaya geçilebiliyor. Aynı şekilde sağ kulaklıktaki dokumatik yüzey üzerinden çağrı yanıtlama ve reddetme işlemleri kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Özellikler ve performans

Bluetooth 5.0 teknolojisini destekleyen Liberty Air, üzerinde stereo ses özellikli çift mikrofon bulunuyor.  Gürültü engelleme (telefon görüşmelerinde) özelliği bulunan kulaklık tek şarj ile 5 saat kullanım süresi sunuyor. Bu sürenin şarj kutusuyla birlikte 20 saate kadar çıktığını belirtelim. Liberty Air, IPX5 sertifikasıyla suya ve tere karşı dayanıklı bir ürün.  Kulaklığın hoparlöründen bahsedecek olursak, Liberty Air’de sesi artırmak için son yıllarda popüler bir malzeme olan grafen malzemesi kullanılmış. Bu özel malzemenin ayrıntılı tizlerin ve basların performansını artırdığını belirtmiş olalım.

Bluetooth 5.0 teknolojisi, önceki sürümlere göre daha az enerji harcayan bir teknoloji. Bu da cihazın pil ömrüne yansıyor. Şarj kutusundan bahsetmek gerekirse, kutunun içerisinde kulakların içine kolayca yerleşmesini sağlayan kontak yuvaları mevcut. Üzerinde ise pil ömrünü gösteren üç tane led bulunuyor. Kutunun alt kısmında ise şarj etmek için sd balantısı bulunuyor.

Kulaklıklarda en dikkat ettiğimiz özelliklerden biri de dışarıya ses vermemesi. Liberty Air’i son ses açsanız dahi dışarıdan duyulmuyor. Oldukça dengeli bir ses kalitesi sunan kulaklığın performansı gayet başarılı. Cihazın bir diğer özelliği ise telefon konuşmalarında gürültü engelleme özelliğinin bulunması. Gürültülü yerlerde normal performansı gibi net olmasa da büyük problemler yaşatmadığını söyleyelim.

Pil ömrü

Anker’in Liberty Air ile ilgili iddiası tek şarjla 5 saate kadar dinleme süresi sunması. Şarj kutusuyla kullanıldığında ise 20 saati aşkın pil ömrü iddiası yine Liberty Air’de mevcut. Peki biz hangi sonuçlarla karşılaştık, şimdi ona bakalım.

Test merkezimizde bir ay boyunca ağırladığımız Liberty Air, pil ömrüyle gerçekten vadettiğini gerçekleştiriyor. Kulaklığı şarj kutusuna koymasanız dahi 5 saate yakın bir kullanım sunuyor. Şarj üntesi çantasına koyduğunuzda ise 20 saate yakın pil ömrü sunuyor. Daha fazla ya da daha az süreyle kullanarak süreyi artırmak veya azaltmak mümkün. Genellikle pil ömrü denemelerinde markanın iddiasıyla farklı sonuçlar çıkabiliyor, ancak burada Anker’in iddiasını gerçekleştirdiğini söyleyelim.

Anker Soundcore Liberty Air kulaklık [İnceleme]

Anker Soundcore Liberty Air fiyatı

Anker Soundcore Liberty Air kablosuz stereo kulaklıklar, şık tasarımlı özel şarj çantasıyla birlikte 499 TL’lik fiyat etiketine sahip. Bu kalite ve özelliklere sahip bir ürün için uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Son dönemde birçok yeni kablosuz kulaklıkla karşılaştık. Bunlardan bir tanesi olan Anker Soundcore Liberty Air’i  genel olarak başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz. Ses kalitesi, kullanım kolaylığı, uygun fiyatı  ve tasarımıyla kullanıcı dostu bir kulaklık olarak bizden tam puan aldı. Kulaklık pazarındaki yerini, premium özelliklerle korumaya devam eden Anker, kablo karmaşasından kurtulmaya çalışan kullanıcıları kulakiçi kulaklık dünyasına kazandıracak gibi görünüyor.

Artılar

Malzeme kalitesi
Pil ömrü
Uygun fiyat

Eksiler

Anker Soundcore Liberty Air  teknik özellikleri

  • Bluetooth 5.0 destekli kulaklık
  • Dual Mikrofon
  • Gürültü Engelleme özelliği
  • Tek şarj ile 5 saate kadar kullanım süresi
  • Şarj kutusu ile 20 saate kadar kullanım
  • Stereo sesli görüşme
  • IPX5 standardında suya ve tere dayanıklı
  • Beyaz ve Siyah renk seçeneği
  • iOS ve Android uyumlu
  • Grafen kaplı sürücü