Skip to main content

Google, mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü olan Oreo’yu resmen duyurdu. Güncellemenin ne zaman ve hangi cihazlara geleceğini Techcrunch araştırdı.

Google‘ın New York’ta düzenlediği etkinlikte tanıtılan Android Oreo, yeni emojilerden yeni ayarlar menüsüne kadar ondan fazla yeni özellikle geldi. Mart ayında “Android O” diye tanıtılan, tam adı bugün açıklanan Android Oreo 8.0’ın final sürümünün bugün geliştiricilere açılacağı da etkinlikte açıklanan bilgiler arasındaydı.

Android Oreo ile kullanıcılara sunulacak yeni özellikler arasında; kablosuz ağ aramayı otomatik hale getirme, patlayan kafa, vampir, zombi gibi yeni emojiler ve yeni emoji klavyesi, Picture in Picture, yeni ayarlar menüsü, kullanımı kolaylaştıran akıllı metin seçimi, geliştirilmiş uygulama kısayol menüsü, eskisinden daha detaylı bir batarya tüketim ekranı, uygulama ikonlarının şeklini üçüncü parti bir başlatıcıya gerek kalmadan değiştirebilme özelliği, bildirim sayacı, Chrome’dan alışık olduğumuz otomatik şifre doldurma ve yeni hızlı ayarlar görünümü gibi özellikler yer alıyor. Güvenlik ve başlatma sürelerinin de iyileştirildiğini not düşelim.

Güncelleme hangi cihaza ne zaman gelecek?

Google, operatörün testi tamamlanır tamamlanmaz Pixel ve Nexus cihazlarına güncellemeyi sunmayı planlıyor ancak diğer akıllı cihaz markalarının güncellemeyi alıp almayacağı ve ne zaman alacağı belli değil. Techcrunch, Android Oreo ile ilgili kullanıcıların aklını kurcalayan bu soru için araştırma yaptı ve şu sonuçlarla karşılaştı:

BlackBerry: TCL/BlackBerry sözcüsü “BlackBerry KEYone güncellemeyi alacak” dedi ama tarih vermedi.

HTC: BlackBerry gibi, sözcü U11’de Oreo olacağını onayladı ama “tarih yakında netleşecek” dedi.

LG: Şirket güncelleme konusunda kendinden emin. Hatta etkinlik öncesinde, Twitter hesabından Oreo/Güneş tutulması teaser’ı yayınladı. V30 için uyumluluk sorunu yaşanmaz gibi görünüyor, ancak hala kesin açıklama yok.

Motorola: Motorola’nın gönlü Oreo’dan yana olsa da zamanlama açısından temkinli davranıyor. Markanın sözcüsü, “Hele Android O tamamen piyasaya sunulsun, üzerinde çalışmaya başlayacağız” diyor.

Samsung: Samsung S8 ve Note 8 yeni işletim sistemi güncellemesini alacak gibi görünüyor. Kesin bilgilerin bu hafta gelmesi bekleniyor.

Sony: Şirket bir açıklamayla Xperia serisinin güncellemeyi alacağını açıkladı. Ancal Xperia X, XZ ve XA öncelikli görünüyor.