Skip to main content

Jeff Bezos, Amazon’daki CEO’luk görevinden ayrılacağını açıkladı.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu ve şirketin CEO’su Jeff Bezos, 26 yıl önce garajında kurduğu şirketin CEO’luk görevini bırakıyor. Bezos, Amazon’da CEO koltuğunu şirketin bulut bilişim alanını yöneten Andy Jassy’ye devredecek. Şirketin açıklamasına göre görev değişimi, 2021’in ikinci yarısında yürürlüğe girecek. Bezos’un şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam edeceği aktarıldı.

Bezos, yaptığı açıklamada  “Amazon’un CEO’su olmak büyük bir sorumluluk ve oldukça tüketici bir görev. Böyle bir sorumluluğa sahipseniz başka bir şeye dikkat ayırmanız oldukça zor” ifadelerini kullandı.

Şirketin 2020’nin son çeyreğine ait finansal sonuçlarının da paylaşıldığı açıklamada, Amazon’un çeyreklik gelirinin ilk kez 100 milyar doları aştığına dikkat çekildi. Açıklamada, Amazon’un satışlarının 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Jeff Bezos’ın yerine gelecek Andy Jassy, Amazon’a 1997 yılında katıldı ve o tarihten bu yana Amazon’un Web Hizmetleri bulut ekibine liderlik ediyor.