Skip to main content

Amazon CEO’su Andy Jassy, tüm Amazon ekibinin üretken yapay zekâ üzerinde çalıştığını söylüyor.

Üretken yapay zekâ yarışına Amazon da katıldı. Amazon CEO’su Andy Jassy, şirketin yapay zekâ çalışmaları hakkında bilgi vererek, Amazon’daki her bir ekibin farklı üretken yapay zekâ projeleri üzerinde çalıştığını açıkladı.

Şirketin Amazon Web Services (AWS) aracılığıyla birçok üretken yapay zekâ uygulamasına altyapı ve hizmetler sunduğuna dikkat çeken Jassy, yapay zekânın şirket genelinde ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Jassy, son çeyrek kazanç açıklamaları kapsamında “Amazon’un her bir bölümü şu anda birden fazla üretken yapay zekâ girişimine sahip” dedi.

Bu girişimlerin neler olduğu henüz bilinmese de Amazon, 20 Eylül tarihli bir etkinlikte Alexa için yapay zekâ tabanlı iyileştirmeleri duyurabilir. Jassy daha önce, Nisan ayındaki kazanç açıklamasında Amazon’un Alexa’yı güçlendirmek için geliştirilmiş bir LLM (büyük dil modeli) üzerinde çalıştığını söylemişti. Dolayısıyla Alexa için yapay zekâ tabanlı bu iyileştirmeler, Amazon’un üzerinde çalıştığı LLM tarafından desteklenebilir. Ayrıca bu yılın başlarında Amazon Search’ün “etkileşimli konuşma deneyimi” alanında yeni bir iş ilanı açılmıştı.

Yapay zekâ yatırımlarını duyuran tek CEO Jassy değil. Kısa süre önce Apple CEO’su Tim Cook, yapay zekâ ve makine öğreniminin “inşa ettiğimiz her ürüne neredeyse entegre olduğunu” söylemişti. Google’ın çatı şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai de Google’ın yeni arama deneyimini “arama alanındaki bir sonraki büyük evrim olarak” nitelendirmişti. Ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise, şirketin LLaMA LLM’yi kullanarak oluşturduğu yaratıcı araçlar ve yapay zekâ araçları da dahil olmak üzere “bir dizi yeni ürün” üzerinde çalıştığından bahsetmişti.

Kaynak: ‘Every single’ Amazon team is working on generative AI, says CEO – The Verge