Skip to main content

Bloomberg’e göre Amazon, platformundaki aramalar için kendi üretken yapay zekâsını oluşturmak üzere çalışıyor.

Bedrock ile yapay zekâ yarışına katılan Amazon, arama odaklı yapay zekâ yarışında da yerini almaya hazırlanıyor. Şirket, üretken yapay zekâyı arama motorlarına dahil eden Microsoft ve Google gibi ChatGPT benzeri yapay zekâ destekli sohbete dayalı ürün aramayı web mağazasına getirmeyi planlıyor.

Bloomberg’ün haberine göre kendi üretken yapay zekâsını oluşturmak üzere çalışmalara başlayan e-ticaret devi Amazon, “sohbete dayalı yeni deneyimler” yaratabilecek tecrübeli mühendisler aradığını açıklayan iş ilanı yayımladı.

İş ilanındaki açıklamada, “Ürünle ilgili soruların yanıtlarını bulmanıza, ürün karşılaştırmaları yapmanıza, kişiselleştirilmiş ürün önerileri almanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olan yeni bir ‘etkileşimli bir konuşma deneyimi’ ile Amazon Search’ü yeniden tasarlıyoruz!” ifadeleri yer alıyor.

The Verge’ün haberine göre Amazon sözcüsü Keri Bertolino konuyla ilgili yorum yapmadı. Sadece “Tüm işletmelerimizde üretken yapay zekâya önemli ölçüde yatırım yapıyoruz” dedi.

Bu yeni deneyimin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz net değil. Ancak yakın zamanda sohbet yoluyla alışverişin Amazon’a gelmesi son derece muhtemel görünüyor. Bakalım bu deneyim kullanıcılara neler sunacak hep göreceğiz.

Kaynak: Amazon is building an AI-powered ‘conversational experience’ for search – The Verge