FİLM

H.Kerem Fındık | 27.02.2017 - 14:53

Amazon ve Netflix’e dört Oscar

Amazon Studios ve Netflix, Oscar’dan eli boş dönmedi.

E-ticaret devi Amazon.com’un film yapım ve dağıtım iştiraki Amazon Studios ve Netflix, bugün sabaha karşı gerçekleştirilen Oscar töreninde dört Oscar kazanmayı başardı. Los Angeles’taki Dolby Theather’da düzenlenen törende Amazon Studios, “Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında)” filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında iki Oscar heykeline uzandı. Şirket üçüncü Oscar’ı ise En İyi Yabancı Dilde Film dalındaki “Satıcı (The Salesman)” ile aldı. Amazon Studios, “Manchester by the Sea” filminin haklarını 10 milyon dolar karşılığında 2016’da Sundance Film Festivali’nde satın alarak portföyüne ekledi. Boxofficemojo’da yer alan verilere göre, film ABD’de 18 Kasım 2016’da gösterime girdi ve şu an kadar 46,8 milyon dolar hasılat tutarına erişti. Türkiye’de de 3 Şubat’ta seyirciyle buluşan film, 488 bin 500 TL’lik gişe geliri elde etti (Kaynak: Boxofficeturkiye.com). Başrolünde rolünde Casey Affleck’in yer aldığı ve Kenneth Lonergan’ın yönettiği film, doğup büyüdüğü ama uzun zamandır uğramadığı kasabadan bir gün acil bir telefon almasıyla değişmeye başlayan Lee Chandler’ın hayatından bir kesiti ele alıyor. Chandler’ın kalp hastası ağabeyi hastaneye kaldırılmış ve durum ciddidir. Kafasında soru işaretleri ile yola çıkan Chandler’ın hastanede alacağı haberle hayatı değişecektir.

Netflix’e Oscar belgeselle geldi

Amazon Studios’un Oscar aldığı diğer film ise İranlı yönetmen Aşgar Ferhadi’nin “Satıcı (The Salesman)” isimli çalışması. Şirket filmin ABD ve Kanada’da dağıtımını üstlendi. ABD’de 27 Ocak’ta  ABD’de gösterime çıkan film, 1,42 milyon dolar hasılat  yaptı (Kaynak: Boxofficemojo). Ülkemizde 27 Ocak’ta seyircisiyle buluşan film, 185 bin 600 TL’lik gişe hasılatına ulaştı (Kaynak:Boxofficeturkiye.com). Ferhadi, filmde tiyatroda sergileyecekleri yeni oyunlarının öncesinde yeni bir eve taşınmak zorunda kalan çiftin, trajik bir olaya yaklaşımlarını ele alıyor.

Netflix ise “The White Helmets” isimli filmle En İyi Kısa Konulu Belgesel kategorisinde Oscar’a uzandı. Yönetmenlik koltuğunda Orlando von Einsiedel’ın oturduğu belgeselde, Suriye’deki savaşta hayatta kalmaya çalışan insanları kurtaran bir grup insanın hikâyesi anlatılıyor.

89.Oscar Ödülleri’ni kazananların listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.