Skip to main content

Amazon, elektrikli araçlar hareket halindeyken onlara bağlanarak aracın bataryasını şarj eden dronların patentini aldı.

Günümüzde petrol kullanan araçlar için sayısız istasyon olması düşünülürse, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması beklenen elektrikli araçlar için en büyük ihtiyacın şarj istasyonları olacağı aşikâr. Elektrikli araçların gerek duyulduğunda şarj edilebilmesini sağlayan sistemler, elektrikli araçların yaygınlaşmasını sağlayan faktörlerden biri olacak. Buradan hareketle Amazon, şarj gerektiren ve araçların hareket halinde zaman harcamadan kolaylıkla şarj edebilen drone’ların patentini aldı.

Elektrikli arabaları şarj edebilen drone’lar,  sürücünün keyfini hiç bozmadan seyahat etmesine imkan verecek. Düşük pil uyarısı veren elektrikli araçlar, verilerini depolayan merkezle bağlantıya geçerek drone’ların harekete geçmesini sağlayacak. Aracın tavanına iniş yapan drone’lar şarj ünitelerini kullanarak aracı şarj edebilecek.


2016 GTM Araştırma raporunda, elektrikli araçların maliyet problemleri yüzünden şarj konusunda karışıklık yaşadığına dikkat çekiliyor. Raporda, Tesla, Siemens ve General Electric gibi şirketlerin şarj konusundaki  başlıca oyuncular olduğu listeleniyor.  Bu raporun yayınlanmasından hemen sonra Royal Dutch Shell, akıllı şarj istasyonlarına yatırım yapacağını duyurdu ve bazı şehirler elektrikli taşıt kullanımını teşvik etmek ve şarj istasyonlarını nasıl geliştireceklerine dair çok sayıda rapor yayınladılar.

Elektrikli araçları şarj eden drone’ların patentini alan Amazon, yaptığı bu hamle ile ileride elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda önemli adımlardan birini atmış oldu.