Skip to main content

ABD’li teknoloji devi Google’ın çatı kuruluşu Alphabet’in hisseleri dün kendi rekorunu kırdı.

Alphabet‘in açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunun piyasa beklentilerini geride bırakmasının ardından, firmanın hisseleri New York borsasında yükselişe geçti. Alphabet’in hisse başına değeri dün yüzde 5,3 yükselişle 1.275 dolara kadar tırmanarak şirket tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Alphabet hisselerindeki değer artışının Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Google’a Android işletim sisteminin piyasada haksız hâkimiyet kurması nedeniyle 5 milyar dolar ceza kesmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Alphabet’in dün açıklanan bilançosunda, şirketin bu yılın ikinci çeyreğindeki gelirinin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25,6 artarak 32,66 milyar dolara yükseldiği bildirilmişti.

Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılında kurulan Kaliforniya merkezli Alphabet Inc. ağırlıklı olarak teknoloji, internet, yazılım, biyoteknoloji, otonom araçlar, Ar-Ge gibi konulara odaklanıyor. İştirakleri arasında Google, Calico, CapitalG, Chronicle, DeepMind, Google Fiber, GV (eski adıyla Google Ventures), Jigsaw, Loon, X (eski adıyla Google X), Sidewalk Labs, Verily ve Waymo bulunuyor.