Skip to main content

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak.

NASA’nın uzaya daha fazla erişim sağlama çabalarının bir parçası olarak, üçüncü tamamen özel astronot misyonunun başarılı bir şekilde başlatılmasının ardından dört özel astronot şu anda yörüngede.

Axiom Space astronotları, Perşembe günü, Florida’da yer alan NASA Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A Fırlatma Kompleksi’nden Türkiye saatiyle 01:49’da fırlatıldı. SpaceX Falcon 9 roketi, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatı Komutan Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve Misyon Uzmanları Marcus Wandt ve Alper Gezeravcı’yı taşıyan şirketin Dragon uzay aracını yörüngeye fırlattı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın X paylaşımına göre ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü “İstikbal göklerdedir” oldu.

NASA’nın paylaştığı bilgilere göre, Mürettebat, uzay istasyonunda yaklaşık iki hafta boyunca mikrogravite araştırmaları, eğitim çalışmaları ve ticari faaliyetler gerçekleştirecek.

NASA Yöneticisi Bill Nelson konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Axiom ve SpaceX’i bu başarılı fırlatma için tebrik ediyorum. NASA olarak, ticari ortaklarımızla birlikte, büyüyen bir ticari uzay ekonomisini ve uzay teknolojisinin geleceğini destekliyoruz. Ax-3 astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçirecekleri süre boyunca, alçak dünya yörüngesindeki araştırmayı ilerletmeye yardımcı olacak 30’dan fazla bilimsel deney gerçekleştirecekler.”

Dragon uzay aracının, en erken 20 Ocak Cumartesi günü uluslararası uzay istasyonunun Harmony modülünün ileri portuna otonom olarak kenetlenmesi bekleniyor. Yayın NASA TV, NASA uygulaması, YouTube ve ajansın web sitesinde canlı olarak izlenebilecek. Ax-3 astronotlarının, hava durumuna bağlı olarak 3 Şubat Cumartesi günü istasyondan ayrılıp Florida kıyısındaki bir iniş alanına dönmesi bekleniyor.

Güncelleme: Dragon uzay aracı, 20 Ocak Cumartesi günü  saat 13.47 sıralarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi. Uluslararası Uzay İstasyonu, uzay aracının kenetlenme anına yönelik ilk fotoğrafları X hesabından paylaştı.

Kaynak: NASA, Partners to Welcome Private Crew Aboard Space Station – NASA