Skip to main content

Alman devleti geliştirdiği bir mobil uygulamayla mültecilerin günlük hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor

Almanya’ya gelen mülteciler akıllı telefonlarına can simidi muamelesi yapıyor. Bunu fark eden Alman devleti de mültecilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeniliklerin peşinde. Alman devleti bunun için bir mobil uygulama geliştirdi ve mültecilerin kullanımına sundu. “Ankommen” (Almanca’da “varmak” anlamına geliyor) adındaki mobil uygulamayla mültecilerin Almanya’da günlük hayatlarının katkıda sağlanıyor. Uygulamayı geliştirenler ise “Almanya’daki ilk haftalarınız için rehber” başlığıyla uygulamayı tanıtıyor ve mültecilere dil öğrenimini, Alman kültürünü anlamaları ve iş bulmaları gibi konularda yardım sağlandığını belirtiyor.

Ankommen’a tepkiler olumlu
Ankommen’a Google Play’de gelen tepkiler olumlu görünüyor. Kullanıcılardan beş yıldız üzerinden dört yıldız almayı başaran Ankommen, 273 yoruma ulaştı. Buna karşılık, iki kullanıcı, arayüzü “karmaşık” bulduklarını belirten yorumunu yaptı. Öte yandan, Ankommen’ın Almanya’da mültecilere yönelik ilk uygulama olmadığını not edelim. SAP Eylül 2015’te mültecilere Almanya devlet kayıtlarına giriş için bir uygulama geliştirirken, Dresden farklı iki firma da Ağustos 2015’te entegrasyona odaklanan uygulamaları devreye almıştı.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verdiği bilgiye göre, 2015’te Almanya’ya 430 bin iltica başvurusu yapıldı. Bu başvuruların yüzde 25’i Afgan, Eritre (Doğu Afrika’nın kuzeyinde bir ülke) ve Suriye kökenlilerden oluşuyor. Almanya bu rakamlarla en çok iltica başvurusu alan ülke konumunda.