Skip to main content

Ukrayna’yı işgal girişimi sonrası pek çok yaptırımla karşılaşan Rusya’nın en güçlü kozu olan enerji, Avrupa’da tartışılmaya devam ediliyor.

Handelsblatt adlı iş dünyası gazetesinin haberine göre Almanya Gazprom ve Rosneft’in tesislerini kamulaştırmaya hazırlanıyor. Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığı bilinen Gazprom, Almanya’da Gazprom Germania adıyla hizmet veriyor. Gazprom Germania, Almanya’da doğalgaz depolama tesislerine sahip. Rosneft ise Almanya’nın rafineri sektörünün çeyreğine hâkim. Almanya, Gazprom ve Rosneft varlıklarını kamulaştırarak ülkenin enerji güvenliğinde Rus etkisini azaltmayı amaçlıyor.

Gazprom ve Rosneft’in Almanya varlıklarının kamulaştırılmasına koalisyon hükümetinin destek verdiği konuşuluyor.

Almanya, an itibarıyla bir “ön uyarı dönemi” uyguluyor. Berlin, hem iş dünyasından hem de vatandaşlardan enerji tüketimlerini azaltmalarını istiyor. Durumun kötüye gitmesi halinde Almanya’nın enerji arzını kısıtlayabileceği söyleniyor. Ekonomi bakanlığı, konuyla ilgili olarak ilk kesintilerin endüstride yaşanacağı üç aşamalı bir planın devreye girebileceğini açıkladı. Öte yandan, doğalgaz arzının kısıtlanmasının ekonomiye zarar vereceği ve işsizliğe yol açabileceği de dile getiriliyor.

Reuters’ın haberine göre, Rusya’dan ithal edilen doğalgaz, 2021 yılında Almanya’nın gaz ithalinin %55’ine karşılık geliyordu. 2022’nin ilk çeyreğinde ise %40’ına karşılık geldiği açıklandı. 25 Mart’ta paylaşılan bir basın bültenine göre Almanya, Rus gazını kullanmayı 2024 yılına kadar bitirmeyi hedefliyor.

Kremlin, Almanya’nın Gazprom ve Rosneft varlıklarını kamulaştırmasının uluslararası hukuka aykırı olacağını açıkladı. Öte yandan, bu düşüncede olan tek ülke Almanya değil. Zira İngiltere de benzer bir şekilde Gazprom’un varlıklarını geçici olarak kamulaştırma düşüncesinde.

Almanya, Gazprom ile ortaklığı bulunan Wingas’ın yeni bir yapıya geçmesi konusunu da değerlendirirken; Gazprom, Gazprom Germania ile ilişiğini kestiğini açıkladı.

Kaynak: Germany is considering nationalizing units of 2 Russian energy giants to bolster its energy supply amid the war in Ukraine – Business Insider