Skip to main content

Çinli e-ticaret devi AliBaba’nın kurucusu Jack Ma, blockchain teknolojisinin güvenilir bir teknoloji olduğunu ama bitcoinin bir balon olduğunu söyledi.

Bitcoin gibi krito para işlemlerine güç veren Blockchain, bu günlerde pek çok teknoloji yatırımcısı tarafından hayranlıkla takip ediliyor. Diğer taraftan kripto paralara karşı gösterilen ilgi günbegün azalıyor. Kripto paralar konusunda ortak bir endişe hakim olsa da, Blockchain teknolojisine büyük bir hayranlık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çinli teknoloji devi Alibaba Group’un kurucusu, Jack Ma da bu konudaki görüşlerini paylaşarak,  Bitcoin’in bir balon olduğunu blockchain ise güvenilir bir teknoloji olduğunu söyledi.

Çin’in Tianjin kentinde düzenlenen 2. Dünya İstihbarat Konferansı’nda konuşan Jack Ma, Bitcoin gibi bir ürünün kendi başına kârlı olup olmadığını değil, topluma ne kadar yararlı olabileceğine odaklanılması gerektiğini söyleyerek, bir yatırımın değerli olup olmadığını bilmenin tek yolunun bu olduğunu belirtti.

Blockchain teknolojileri ve günlük yaşamdaki uygulamaları konusunda iyimser olmaktan çekinmeyen Jack Ma konuyla ilgili, ” Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Gerçekten faydalı olsa bile, küresel ticaret ve finansal sistemin kuralları tamamen değişecek. Bu konuda hazır olduğumuzu düşünmüyorum.  Bu yüzden Alipay’e ABD Doları’na ve Avro’ya veriyorum. Blockchain’i inceleyen bir ekibimiz var ama Bitcoin ile ilgilenmiyoruz.” dedi.