Skip to main content

Çinli teknoloji devi Alibaba, Mobile World Congress’te yapay zeka ve büyük veri odaklı bulut ürünlerini Avrupa’da kullanıma sunacağını açıkladı.

Mobile World Congress‘ten sıcak haberler gelmeye devam ediyor. Çin’in dev teknoloji firması Alibaba, sektörün önemli marka ve isimlerini bir araya getiren Mobile World Congress‘te, Avrupa’daki bulut bilişim hizmetlerini artıracağının sinyalini verdi.

Alibaba, Çin dahil başka büyük pazarlarda kullanılan, yapay zeka ve büyük veri destekli bulut ürünlerini Avrupa’da kullanıma sundu. Avrupa ülkelerindeki bulut bilişim hizmetlerini yeni ürünlerle geliştirecek olan Alibaba’nın, bu bölgede egemen olan Amazon ve Microsoft’un tahtını sallayacağı düşünülüyor.

Alibaba Cloud, 2016’dan beri Avrupa’da ve geçen yıl, yapay zeka ve veri odaklı bir ürününü daha piyasaya sürdü. Ancak, teknoloji firması, Avrupa’daki Çinlilere hizmet vermeye yoğunlaşmıştı. Şimdiki atılım ise, doğrudan Avrupalı firmalarla çalışmayı hedefliyor.

Barselona’da, konuyla ilgili olarak CNBC’ye konuşan Alibaba Cloud Europe Genel Müdürü Yeming Wang, “Bilgisayarlarımızı yapay zeka ve büyük veri tarafında güçlendirerek yerel müşterilere hizmet vermemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Avrupa’daki bulut hizmetlerini geliştirme projelerini “henüz bir bebek gibi” sözleriyle tanımlayan Yeming, şirketin Avrupa kıtasında yeni veri merkezleri açacağını da dile getirdi, ancak detay vermedi. Alibaba’nın şimdilik Avrupa’da (Almanya) bütün bölgeye servis sağlayan tek bir veri merkezi bulunuyor.