Skip to main content

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Akıllı Şehir konseptinin dünyadaki en başarılı uygulamalarından biri olan Amsterdam’ı ziyaret ederek, Amsterdam Smart City projesinin yöneticileriyle görüştü.  Dünyanın en başarılı ‘akıllı şehir’ uygulamalarından…

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Akıllı Şehir konseptinin dünyadaki en başarılı uygulamalarından biri olan Amsterdam’ı ziyaret ederek, Amsterdam Smart City projesinin yöneticileriyle görüştü. 
Dünyanın en başarılı ‘akıllı şehir’ uygulamalarından biri olarak gösterilen Amsterdam’ın Smart City Proje Danışmanı Vermast,  konferansta yaptığı konuşmada projeyi ‘iş birliği, bağlantı, kahve’ yaklaşımıyla hayata geçirdiklerini söyledi.
Akıllı şehirler için atılan adımlar
Turkcell Superonline’ın akıllı şehir olma yolunda adım atan belediyelerle yaptıkları çalışmalara ilişkin örneklerini paylaşan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “İstanbul’da Afet Koordinasyon için altyapı tesisi, trafik kameraları altyapısı ve istweb TV altyapısını sağlıyoruz. Ayrıca Başakşehir Living Lab, Türkiye’nin akıllı şehir anlamında en dikkat çekici projelerinden biri. Bu proje ile Başakşehir’de her eve 1000 Mbps internet erişimi sağlamayı ve belediye portali ile belediye hizmetlerine ücretsiz erişim sunmayı amaçlıyoruz. Ayrıca İzmir’den Gaziantep’e, Mersin’den Bursa’ya kadar pek çok ilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. 
Amsterdam Smart City projelerinden örnekler
Open Data (Açık Veri) projesi: Proje Amsterdam’ın akıllı şehir yaklaşımının bir parçası ve şehrin veri erişilebilirliğini geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle şehrin trafik ve ulaşımla ilgili verilerine erişilebilirlik konusunda önemli çalışmalar bulunuyor. 
 
Health Lab (Sağlık Teknolojileri) projesi: 2,5 yıllık bir proje olan Health Lab, inovatif bakım teknolojileriyle ilgili ortam oluşturmayı amaçlıyor. Çeşitli living lab lokasyonlarında yeni çözümler test edilip, geliştirilebiliyor. Amaç, teknolojinin imkanlarından yararlanarak yaşlı nüfusun ve hastaların, bakım evleri ya da hastaneler yerine kendi ortamlarında, gerekli bakım hizmetlerini de alarak, konforlu bir şekilde yaşamalarını sağlamak.
Smart Street (Akıllı Sokak) projesi: Utrechtsestraat, Amsterdam’ın merkezindeki kafe, restoran ve mağazalarla dolu en yoğun alışveriş caddelerinden biri. Bu caddede hayata geçirilen ‘Climate Street’ projesinde CO2 miktarını azaltma ve çevreyi koruma amacıyla sürdürülebilir çözümler üretiliyor.