TEKNOLOJİ

DigitalAge | 17.02.2017 - 16:46

Akıllı şehirler giyilebilir teknolojiler üzerine inşa ediliyor

akilli sehirler giyilebilir teknoloji

Akıllı şehir konseptinin en büyük yardımcısı, sunduğu yaratıcı çözümlerle giyilebilir teknolojiler.

Dünyanın bugün en çok çözüme ihtiyaç duyduğu alanlardan biri hızlı şehirleşme. Birleşmiş Milletler, 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağını öngörüyor. Bu da elbette şehirlerdeki yaşamın, mobilitenin ve çalışma şeklinin büyük ölçüde değişmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla hızlı şehirleşmeye karşı bugünden sürdürülebilir çözümler geliştirmek ‘hayatî’ önem kazanıyor.

Şirket olarak bu hızlı değişimin ancak akıllı şehirler yaratılarak çözülebileceğine inanıyoruz. Bir diğer deyişle; teknolojinin akıllı çözümlerini her bir caddeye, ulaşım aracı- na, binaya taşımayan şehirlerde yaşam gerçekten zor olacak. Teknoloji odaklı girişimlerin kazandığı başarılar da bu görüşümüzü destekler nitelikte.

Giyilebilir teknoloji Pekin’de nasıl kullanılıyor?

Dünyanın en büyük ve en kalabalık şehirlerin- den Pekin bunun en iyi örneklerinden biri. Çin’in başkenti Pekin’de her gün 25 milyon kişi hareket halinde ve şehir içerisinde yolculuk için genelde metro ve otobüs gibi toplu taşıma hizmetleri kullanılıyor. Yoğun ve stresli bir hayat yaşanan bu şehirde oldukça kalabalık olan toplu taşımaya çözüm bulmak şehir yetkililerinin öncelikleri arasında. Son olarak bizim de giyilebilir teknolojiler alanında ortağımız olan ve bu alanda global çapta başarılara imza atan NXP, Pekin için bir çözüm geliştirdi. Artık Pekinliler NXP teknolojisiyle desteklenen yeni bir akıllı saat ile toplu taşıma ödemelerini yapabiliyor. Kullanıcıların otobüs ya da metro gibi toplu ulaşım araçlarına binerken saatlerini cihaza okutmaları yeterli oluyor. Pekinliler böylece hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşım araçlarını kullanıyor.

Giyilebilir teknoloji elbette sadece ulaşımda değil müzelerden restoranlara bankacılık hizmetlerinden otoparka kadar her yerde kullanılabiliyor. Zaten giyilebilir teknolojileri akıllı şehirlerin temel ihtiyacı haline getiren şey de yarattığı bu ağ. Bir örnek vermek gerekirse; kullanıcılar giyilebilir cihazlar, bileklik, gözlük, yüzük, kol düğmesi ve hatta üzerimize giyeceğimiz kıyafetlerimizin içerisinde yer alacak şekilde tasarlanabiliyor. Böylece kullanıcılar telefon, cüzdan, kimlik taşımak zorunda kalmadan ulaşım araçlarına biniyor, restoranlara gidiyor, müze ziyaret ediyor, alışveriş yapıyor ve hatta hastanelerden sağlık hizmetleri  alabiliyor.

Ödemeler dünyasında giyilebilir cihazların zamanla mobil telefonların da yerini alacağına inanıyorum. Bu doğrultuda şirketimiz de Cardtek Dijital Geçiş Platformu adlı yeni bir teknolojiyi pazara sundu. Bu sayede akıllı bir şehrin tüm ihtiyaçları için özel tasarım çözümler üretebilmeyi hedefliyoruz.