Skip to main content

Airbus şirketi uçan bir taksi modeli üzerinde çalıştığını duyurdu. Proje kapsamında, uçan taksilerin 10 yıl içerisinde piyasada olması hedefleniyor

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Nüfus Dairesi Müdürü John R.Wilmoth ’un yaptığı açıklamalara göre 7,3 milyar olan dünya nüfusunun 2050 senesi itibariyle 9,7 milyara ulaşması bekleniyor. Yine yapılan açıklamalara göre dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşaması öngörülüyor. Bu durum şirketleri kent taşımacılığında yeni çözüm alternatifleri üretmeye zorluyor. Fransa merkezli Airbus şirketi de uçan bir taksi modeli üzerinde çalıştığını duyurdu.

uçan taksi 2

Proje Vahana olarak adlandırılan taksi projesi kapsamında, sürücüsüz uçan taksilerin testlerinin 2017’de başlayacağı ve 10 yıl içerisinde uçan taksilerin piyasada olması hedefleniyor. Yapılan açıklamada modelin adının CityAirbus olduğu belirtilirken, müşteriler aracı akıllı telefonları ile çağırabilecek. İlk etapta aracı pilotların uçuracağı öngörülürken, gerekli izinlerin alınması dahilinde CityAirbus’ın sürücüsüz hale getirilebileceği belirtildi. Projenin maliyetini hakkında ise henüz bilgi bulunmuyor.

Airbus CEO’su Tom Enders konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir Star Wars hayranı değilim fakat bir gün yollarda otomobiller yerine uçan arabaları görmek enteresan olacak” diyor.