Skip to main content

AB, Microsoft’a Avrupa’da gereken ‘tarayıcı seçimi’ni sağlayamadığı için 732 milyon dolar para cezası verdi.  Guardian’ın haberine göre; Microsoft, AB Komisyonu’nun verdiği 732 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya. Avrupa…AB, Microsoft’a Avrupa’da gereken ‘tarayıcı seçimi’ni sağlayamadığı için 732 milyon dolar para cezası verdi. 
Guardian’ın haberine göre; Microsoft, AB Komisyonu’nun verdiği 732 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya. Avrupa Birliği, tekelleşmeye yönelik haksız rekabete yol açan fiillerinden ötürü Microsoft’a kestiği yaklaşık 732 milyon dolarlık rekor cezayı onayladı. 
Milyonlarca kullanıcısına kendi tarayıcısı Internet Explorer’dan başka diğer internet tarayıcılarına izin vermediği gerekçesiyle, AB tarafından bu rekor cezaya çarptırıldı. 
AB Komisyonu’nun yayınladığı bildiride 15 milyon ‘Windows’ kullanıcısının bu yöntemle Microsoft tarafından mağdur olduğu açıklamasına yer verildi. 
Aslında bu verilen ceza Microsoft ile Avrupa Birliği arasında on yılı aşkın bir süredir yaşanan çekişmelerin son noktasıydı. Microsoft, rakiplerine kendi ürünleri ile ilgili gereken bilgilendirmeyi sağlamadığı için daha önceden 2 milyar dolar değerinde bir ceza almıştı. 
Web trafiği analizlerini yapan firma StatCounter’a göre Microsoft’un Avrupa tarayıcı pazarında payı yüzde 24. Google Chrome yüzde 35, Mozilla ise yüzde 29’luk pay alıyor.
Konuyla ilgili Avrupa Komisyonu ve Microsoft yorum yapmaktan kaçındı.