Skip to main content

Avrupa Komisyonu, Spotify’ın şikâyeti üzerine Apple’ı 2 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Bu, AB tarafından Apple’a kesilen ilk rekabet cezası oldu.

Spotify’ın Apple ile ilgili tekelcilik yaptığı gerekçesiyle 2019’da yaptığı resmi şikâyetin ardından başlayan dava sonuçlandı ve teknoloji devi Apple, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ilk kez para cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili dün yaptığı basın açıklamasında Avrupa Komisyonu, Apple’ın müzik akışı uygulaması geliştiricilerinin iOS kullanıcılarını uygulama dışında mevcut alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında tam olarak bilgilendirmesini yasakladığını söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager şu ifadeleri kullandı: “Apple, 10 yıldır App Store aracılığıyla müzik akışı uygulamalarının dağıtımı konusunda pazardaki hâkim konumunu kötüye kullandı. Bunu, geliştiricilerin tüketicileri Apple ekosistemi dışındaki alternatif, daha ucuz müzik hizmetleri hakkında bilgilendirmesini kısıtlayarak yaptılar. Bu, AB antitröst kurallarına göre yasadışı olduğundan bugün Apple’a 1,8 milyar euronun üzerinde para cezası verdik.”

Komisyon, cezayı belirlerken “ihlalin süresi ve ciddiyeti”nin yanı sıra Apple’ın toplam cirosu, piyasa değeri ve idari prosedür sırasında Apple tarafından sunulan “yanlış bilgilerin” de dikkate alındığını söyledi.

Spotify karara yanıt olarak, “Bu kararın mesajı şu; hiçbir şirket, hatta Apple gibi bir tekel dahi, diğer şirketlerin müşterileriyle etkileşimini kontrol etmek için gücü kötüye kullanamaz” dedi. Apple ise Komisyon’un tüketicinin zararına veya rekabete aykırı davranışlara ilişkin “herhangi bir inandırıcı kanıt ortaya çıkaramadığını” söyleyerek karara itiraz edeceğini duyurdu.

Kaynak: Apple hit with first-ever EU fine following Spotify complaint – The Verge