GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 11.04.2022 - 14:03

ABD’de polisten kaçan sürücüsüz araç tartışma yarattı

30 metre kadar uzaklaştıktan sonra duran sürücüsüz araç, bu tür durumlar ile ilgili bir yasal prosedür olup olmadığı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

2 Nisan’da paylaşılan bir Instagram videosu sosyal medyada tartışma yarattı.

San Francisco sokaklarında çekilen videoda Cruise adlı şirketin sürücüsüz araçlarından birinin polisler tarafından durdurulduğu görülüyor. Polis aracından çıkan bir polis memurunun sürücüsüz aracı kontrol ettiği, sürücüsüz olduğunu görüp kapısını açmayı denedikten sonra polis aracına doğru yöneldiği görülüyor. O sırada hareket etmeye başlayan sürücüsüz Cruise aracı yaklaşık 30 metre ilerledikten sonra duruyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

B-RadAbroad (@b.rad916)’in paylaştığı bir gönderi

Sürücüsüz aracın neden durdurulduğu bilinmezken, Mashable, aracın farlarının yanmadığına, ikinci kez durduktan sonra polis memurlarının aracın farlarını yakmaya çalışmış olabileceklerine dikkat çekiyor.

Bilimkurgu yazarı William Gibson’un dikkatini çeken bu olay hem Gibson hem de sosyal medya kullanıcıları tarafından sürücüsüz aracın polisten kaçtığı şeklinde değerlendirilirken, Cruise adlı şirketin sözcüsü aracın normal davrandığını belirtti. Ek olarak, aracın farlarının yanmadığı için polislerce durdurulduğunun, farlar ile ilgili sorunun çözüldüğünün, aracın güvenli bir alana geçmek için hareket ettiğinin ve bu durumun normal olduğunun altı çizildi. Öte yandan, bir sürücünün benzer bir davranışta bulunmasının daha büyük sorunlara yol açacağı da Mashable tarafından paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcıları bu tür durumlarda uygulanan yasal prosedür hakkında spekülasyonlarda bulunurken, bir yasal prosedür olup olmadığı ise bilinmiyor.

Kaynak: Cop stops driverless car, driverless car seems to flee, confusion ensues – Mashable