Skip to main content

Reuters, yabancı bir ülke tarafından desteklenen bir grup bilgisayar korsanının ABD Hazine Bakanlığı’nı hack’lediğini ve çok sayıda gizli verinin çalındığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı hack’lendi. Siber saldırının arkasında yabancı bir hükümet tarafından desteklenen bir grup bilgisayar korsanın olduğu konuşuluyor. Reuters’a göre söz konusu saldırıda ABD Hazine Bakanlığı’ndan ve internet ve telekomünikasyonla ilgili politikalardan sorumlu ve Ticaret Bakanlığına bağlı olan telekomünikasyon idaresinden
önemli bilgiler çalındı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Ullyot siber saldırı ile ilgili, “Birleşik Devletler hükümeti bu raporların farkında ve bu durumla ilgili olası sorunları tespit etmek ve çözmek için gerekli tüm adımları atıyoruz” dedi.

ABD ulusal güvenlik konseyi acil olarak toplandı

Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi’ni hedef alan bilgisayar korsanlarının benzer saldırı tekniğini diğer devlet kurumlarına girmek için kullanıp kullandıkları konusunda endişeler var. Reuters ABD’li yetkililer tarafından fazlasıyla ciddiye alınan saldırı ile ilgili Beyaz Saray’da bir Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldığını aktardı.